Есть такая партия!

| от |

Автор: Георги Готев

Има една страна членка на ЕС, в която национализмът е издигнат в държавна политика. Нейните ръководители обвиняват НАТО във всякакви конспирации, а ЕС в колониална политика. Нейното правителство променя икономическите правила в движение и бърка в джоба на чуждите инвеститори, както си иска. Даже премиерът й заяви, без да му пука, че е против нови санкции срещу Москва.
Тази страна е Унгария, а премиерът й Виктор Орбан не е комунист или ляв радикал. Напротив, той е автентичен антикомунист с истинска, не измислена биография. Преди изборите Орбан прие решение за строителство на два нови руски реактора в АЕЦ „Пакс“ в Централна Унгария, игнорирайки критиките на социалистите, че така щял да увеличи енергийната зависимост на страната от Русия. Социалистите впрочем погрешно заложиха на критиката срещу АЕЦ като основна предизборна тема и загубиха жестоко. А Орбан свали сметките за ток, газ и вода, увеличи пенсиите и социалните помощи. Много унгарци повярваха, че имат лидер, който винаги ще бъде на страната на народа.

barroso_orban2_cikk_torzs

Орбан беше преизбран и отново разполага с мнозинство от две трети в парламента, което му позволява да променя конституцията, стига да иска. Барозу, който до неотдавна ужким се мръщеше на авторитарните реформи на Орбан, бе сред първите, който го поздрави. Днес на Унгария не се гледа като на черна овца, а по-скоро като на политически феномен.

Как е възможно всичко това? И защо нищо от това, което прави Орбан, никога няма да бъде разрешено на България?

Тезата ми е, че Унгария и партията Фидес на Орбан са си завоювали много солидни позиции в Европейската народна партия, и че ЕНП като цяло се грижи за подопечните й партии несравнимо повече, отколкото ПЕС.

Всъщност не се сещам за по-красноречив пример от унгарския, като илюстрация колко огромна роля могат да играят европейските политически семейства, или поне най-старото от тях.

В името ЕНП се съдържа понятието „народна“. Още докато сме били Народна република България, през 1976 г. германските християндемократи основават ЕНП, без да се гнусят от тази дума. Трудно е да се предложи друг толкова ярък пример за „народна“ или народняшка политика от тази на Орбан.
Изберете си термин. Как се нарича политиката да подобриш живота на най-бедното население, провеждана от Орбан – народняшка, популистка, социална, социалистическа?

„Народът е гладен, ако не постъпя така, както съм решил, ще дойдат на власт Йобик“, казва Орбан, и от ЕНП проявяват разбиране. Йобик са страшна фашизоидна сила, на изборите получиха 20,54%. В сравнение с тях „Атака“ пасти да яде.

На БСП не е разрешено да има политика, подобна на Фидес, въпреки че й се иска. А ГЕРБ или каквито и други десни партии има у нас не желаят да провеждат подобна „народна“ политика. Защото те дълбоко презират този народ, този „лош човешки маТрял“, а и защото нямат собствено мислене.

Ако БСП се обявява за руска АЕЦ и против санкции срещу Москва, това се тълкува като обслужване на руски интереси. Когато Унгария се обявява за същото, това се възприема като отстояване на националния интерес.

Закрилата на ЕНП помага много, но има и нещо друго. При ниското ниво на политическата хигиена в България, никой не вярва, че която и да било политическа сила е ръководена от националния интерес. Презумпцията е, че това, което в България се представя като национален интерес, е свързано с някакъв вид задкулисие и заплащане в брой под масата.

Това е еднакво валидно за общественото мнение в страната, така и за впечатлението, което имат за България в чужбина. Защото унгарците в лицето на Орбан и на Фидес имат лидер и политическа сила, чиито амбиции, колкото и спорни да са, се приемат като отстояване на национален интерес. А у нас такъв лидер и такава партия няма. Бих казал дори, че в България по обективни причини отстояването на националния интерес е невъзможно. Освен може би в рамките на ЕС, но това е висш пилотаж, който малцина у нас разбират.

Впрочем с ЕС отношенията ни са силно влошени. България сама се вкара под чука и наковалнята за „Южен поток“, защото подписа с Русия договор, несъвместим с европейското законодателство. И защото продължава да държи на законодателство, което може да ни навлече наказателна процедура. Изглежда няма да ни се размине и наказателна процедура и за ЕРП-тата.

Нека не хленчат нашите политици защо за „Северен поток“ може, а за Южен не може, и защо на Орбан дават, а на Орешарски не дават. Унгария и България си приличат по това, че в знамето си имат цветовете бяло, зелено и червено. Но и редът на цветовете, и много други неща са твърде различни.

 
 
Коментарите са изключени за Есть такая партия!