Историята на Змийския остров – от Първата световна война до руската инвазия в Украйна

| от |

Едно от най-спорните места в Източна Европа е Змийския остров в Черно море. Разположен на 50 километра от южното крайбрежие на Украйна, много нации предявяват претенции за него през историята. След разпадането на Съветския съюз Украйна получава контрол над острова, за съжаление както на Русия, така и на Румъния.

Сражение у Фидониси. 1788 г. В. Косов 68,5х180,5 холст,масло. ОРИГИНАЛ 2021

Битката при Фидониси

Змийският остров и Руско-турските войни

През 1788 г. гърците наричат ​​острова „Фидониси“, след битката при Фидониси между руския и османския флот по време на Руско-турската война от 1787-92 г.

Османците губят контрол над острова от Руската империя по време на Руско-турската война от 1828-29 г. След Руско-турската война от 1877-78 г., Османската империя дава острова и района на Северна Добруджа на Румъния, като обезщетение за анексирането от Русия на района на Южна Бесарабия.

Първата световна война и междувоенният период

По време на Първата световна война Русия управлява безжична станция на острова, за което има разрешение чрез съюза й с Румъния. Въпреки това станцията, заедно с фарът, построен през 1860 г., са разрушени през юни 1917 г., след като османският крайцер Мидили бомбардира острова.

След войната островът остава част от Румъния по силата на Версайския договор, а през 1922 г. фарът е възстановен.

Втората световна война

Змийският остров все още е под румънска юрисдикция в началото на Втората световна война и върху него е построена радиостанция за ползване от силите на Оста. Като се има предвид с кои нации е свързан, както островът, така и станцията стават мишена за съветския Черноморски флот. За да го защитят, румънците въоръжават силите си с пленени руски 122 мм и 76 мм зенитни оръдия, както и допълнително 37 мм зенитно оръдие, две зенитни картечници и две 45 мм брегови оръдия.

Първият бой се случва през юни 1941 г., когато съветските разрушители Харков, Смишльоний и Безпощадни, заедно с няколко торпедни катера, провеждат патрул в близост до острова. Подобни операции се извършват на следващия месец, когато съветският разрушител „Ташкент“ и четири други извършват отново патрул, а по-късно са последвани от две подводници от клас „Шчука“ и три подводници от клас М.

Загрижени за увеличаването на съветското присъствие, румънците и германците поставят минни заграждения около острова, които влизат в употреба по време на съветска бомбардировка през декември 1942 г. Докато руските кораби успяват да повредят радиостанцията, фара и казармите за войските на острова, крайцерът Ворошилов е повреден от румънските мини. Това е последвано малко повече от седмица по-късно от потапянето на съветска подводница, която удря минното поле.

Румънските войски губят контрол над Змийския остров през август 1944 г. След като целият персонал е безопасно евакуиран, съветските войски поемат властта.

Insula Serpilor in 1896

Фарът на острова

Десетилетия съветски контрол

Съгласно Парижките мирни договори от 1947 г. Румъния е принудена да отстъпи голяма част от територията си на Съветския съюз. Въпреки това, както Змийския остров, така и устието на Дунав не са споменати, което означава, че и двете остават част от страната до 1948 г. По това време СССР и Румъния подписват протокол, с който ги поставят под съветска администрация, въпреки по-късните съобщения, че сделката никога не е ратифицирана.

Същата година Съветите издигат радарен пост на острова както за противовъздушна, така и за военноморска употреба.

Съветският контрол над острова е потвърден през февруари 1961 г. с договор между СССР и Румъния, а от 1967-87 г. двете страни преговарят за разграничаване на континенталния шелф. След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. контролът над Змийския остров е прехвърлен на Украйна, въпреки че редица румънски организации и правителствени партии твърдят, че той трябва да бъде върнат.

През 1997 г. нациите подписват договор, в който и двете „потвърждават, че съществуващата граница между тях е ненарушима и следователно ще се въздържат, сега и в бъдеще, от всякакви опити срещу границата, както и от всяко искане или акт на изземване или узурпация на част или на цялата територия на договарящата страна.“

Russian military weapons destroyed and seized by the Armed Forces of Ukraine

Унищожени руски военни превозни средства в Буча, Киевска област, 1 март

Руското превземане на острова след инвазията в Украйна през 2022 г.

На 24 февруари 2022 г. два военни кораба на ВМС на Русия – Василий Биков и Москва – атакуват острова. В отговор на съобщение от един от корабите украински граничен служител казва: „Руски военен кораб, иди на хуй“, фраза, която по-късно се превръща в символ на устойчивостта и съпротивата на Украйна. Островът в крайна сметка е превзет от руските сили, а украински военни са задържани.

Островът е ключова стратегическа позиция в Черно море, тъй като е само на 460 километра от Крим, който Русия анексира през 2014 г. Той също така е символ на морските териториални претенции на Украйна, което мнозина смятат, че е основната причина руските сили да се насочат към него в началото нахлуването им в страната.

На 26 февруари 2022 г. украинските власти обявиха, че Сапфир, цивилен кораб за спасителни операции, е бил заловен край бреговете на Змийския остров. Малко по-малко от месец по-късно е извършена размяна на пленници, която довежда до освобождаването на 19 украински моряци, включително екипажа на кораба.

 
 
Коментарите са изключени за Историята на Змийския остров – от Първата световна война до руската инвазия в Украйна

Повече информация Виж всички