САЩ използва изкуствен интелект за военни действия – въпреки това няма да го потвърди

| от |

Ако сте почитатели на поредицата „Terminator“ на Джеймс Камерън, то най-вероятно сте запознати с идеята, че един ден, създаденият изкуствен интелект в бъдещето, започва да мисли и да преценява какво наистина може да му пречи, за да съществува. След това знаем и как продължава историята, роботите превземат света и започват да заличават човешкия фактор.

Сигурни сме, че това ви се струва като фантастика, но все по-често наблюдаваме и развитието на изкуствения интелект и факта, че всичко това не е чак толкова далече в бъдещето, отдавна повдига доста въпроси. Оказва се, че САЩ отдавна използват изкуствен интелект и нещо повече, техният, поне по думите им, започва да става по-успешен.

Защо говорим за това? Оказва се, че първите опити са проведени през лятото на 2020 г. Американската армия вика някои от най-добрите си анализатори, предоставя им огромен брой сателитни снимки и след това ги поставя пред командните постове, където трябва да разгледат всички потенциални цели за нападение. Експертите трябва да споделят своята гледна точка и да покажат къде точно е едно да се удари.

Малко след техните прегледи, същите кадри се предават на изкуствен интелект, който също трябва да предостави интересни кадри и да покаже своите намерения за цели.

Необходими са няколко секунди и препоръки да бъде ударен танк. След потвърждение, същият интелект изпраща информация на M142 Himars, където друг екип трябва да даде потвърждение. Ракетата излита поразява целта си и унищожава посочения танк.

Избраното поле за тестването на изкуствения интелект включва повече от 100 хиляди дка за атака.

Целта е поразена, но по-важното е, че за първи път говорим за поразена цел от изкуствен интелект и отново подчертаваме, годината е 2020. Командирът на програмата е полковник Джоузеф О’Калахан, който официално запазва и снимка от първия удар на танка.

Само 4 години след първия тест, САЩ използва изкуствен интелект, подготвен за военни цели и изобщо не се намира в полето на теорията. През последните месеци, изкуствен интелект определя защитните движения на страната. Така нареченият проект „Maven“ е отговорен за локализиране на ракетни установки и други интересни цели, като моторни лодки в Червено море. Това е технологията, която помага за локализирането на точни удари на територията на Ирак и Сирия.

По думите на Шулер Мур, един от главните технолози по програмата, САЩ не е единствената страна, която използва подобна система. Други облагодетелствани от изкуствен интелект са страни като Израел, които получават препоръки за удари в Газа. Най-вероятно няма никаква изненада, че подобни програми са налични и за Украйна, която в момента се опитва по всякакъв начин да обърне инвазията на Русия.

Проблемът за изкуственият интелект е, че той трудно се пренася от лабораторията към бойното поле.

Повечето оператори са категорични, че в близко бъдеще няма да има генерали, поне не такива, които сме свикнали да виждаме на бойното поле, а говорим за изкуствен интелект – подготвен и неподготвен – за война.

Проблемите също не са малко, все пак е трудно за американския войник да довери живота си на програма и точно това недоверие ражда някои от най-големите недостатъци. Да поверите живота си на машина, при това в много сериозни и проблемни моменти, създава много лошо доверие в цялата система.

Междувременно става ясно, че САЩ дори не е в челни позиции при използването на такава система. Китай е страната, която може би създава далеч по-сериозен и напреднал интелект, когато става въпрос за бойното поле.

Ако има състезание, което проверява най-бързият и адекватен военен изкуствен интелект, то САЩ и останалите страни ще се борят за второто място, защото подозренията за Китай стават все по-осезаеми. Крайният победител ще се представи през 2030 г.

Maven е създаден да локализира и открива вражески персонал, както и военно оборудване на бойното поле. Използвани са знанията на 90 хиляди войника от 18-та дивизия, която трябва да реагира бързо на външно нападение.

Изкуственият интелект на САЩ се обучава сам, но и с помощта на оператори, които използват стари данни за анализ. За целта дори се проектират бойни полета, изследват се милиони снимки и така крайният резултат е изготвяне на план за действие.

Какво означава това в дългосрочен план? По мнението на повечето военни от САЩ, бъдещето ще се ръководи именно от такива програми, които ще имат познанията за водене на война.

Тук има и друг важен момент – цената! Според повечето източници, Пентагонът е отделил около 3 милиарда долара за бюджет през 2024 г. Американците продължават да твърдят, че няма никакъв закон, който да посочва, че автономните оръжия са задължени с международен закон да бъдат контролирани от хора.

Предимството, поне по мнение на експерти, остава в онези, които все пак виждат света като хора, а не като програми. Фактът, че всяка една държава може да бъде атакувана от нещо безмилостно, може да държи много генерали будни, при това за доста по-дълъг период от време.

Това не е нова технология, по-запознатите знаят, че по време на Студената война се случва една от първите автоматизации и обучаването на програма, която да анализира радио сигнали. Подобна технология е използвана и в „Пустинна буря“, като там отново има анализи за движение на армията.

В средата на първото десетилетие от новото хилядолетие ще стане ясно, че компютрите са много по-близки с хората. Зад това стои Джофри Хинтън с неговият прогрес в създаването на специален код за обучение, позволяващ на една машина да се научи да идентифицира предмети, имитирийка неврална мозънча дейност. След шест години със своите колеги, Джофри ще успее да покаже и крайният резултат. Анализ на близо 1.2 милиона картини с много малко грешки. Това дава и идеята за ChatGPT, а след това някои добри хора от Пентагона решават, че могат да инвестират в подобен софтуер.

През 2017 г. се появяват първите програми, които излизат на хоризонта и позволяват бърз анализ и още много други. В Maven ситуацията не е особено добра, поне в началната фаза. Изкуственият интелект няма никаква скорост, няма никаква връзка с главния компютър и се забавя значително. Това обаче ражда един нов интересен момент. През 2018 г. хиляди инженери от Гугъл започват да протестират. Те много добре разбират, че техният труд ще бъде използван за Maven и по-сериозни анализи.

Скоро Maven получава най-висока секретност и се превръща в един от най-важните проекти на Пентагона. Мнението на други е, че ако този проект попадне в друга страна, най-вероятно ще отнеме предимството на САЩ.

Google не е много съгласен с подобни програми, но други гиганти като Amazon, palantir, Maxar, Microsoft и други, продължават да партнират. Логично е, че нито една компания не се хвали със своето развитие в тази програма.

Има дори отрицание от страна на САЩ, че е използвала Maven, за да подава информация на Украйна относно движения на вражески единици, оборудване и други. Съдейки по успешните удари, които се нанасят върху безумни военни цели, очаквано е да имаме други предположения, макар и не толкова официални.

Проблемът е, че всички знаем как приключиха филмите на Джеймс Камерън. Денят на страшния съд може да изглежда абсурден, но Maven никога няма да стане толкова автоматизиран, по мнение на повечето експерти, човешкият анализ винаги ще бъде необходим, както за оторизиране на определени действие, така и за решаването на други по-мащабни стратегически процеси.  

 
 
Коментарите са изключени за САЩ използва изкуствен интелект за военни действия – въпреки това няма да го потвърди

Повече информация Виж всички