Какво се случва с биткойна

| от |

В понеделник биткойнът достигна рекордно високи стойности – над 72 000 долара. И подемът на най-голямата криптовалута не показва признаци на забавяне.

Най-ценната криптовалута в света бе подкрепена от потока парични средства в новите спот фондове за търговия с биткойни и надеждите, че Федералният резерв скоро ще намали лихвените проценти.

„Неотдавнашният скок на стойността на биткойн подчертава забележителната му сила и устойчивост. Това постижение не само бележи значителен етап, но и отразява продължаващото доверие и търсене на пазара“, заявиха анализаторите на Bitfinex в съобщение до медиите.

Притокът на капитали към 10-те най-големи американски спот фондове за търговия с крипто се забави до двуседмично дъно през седмицата до 8 март, но все пак достигна почти 2 млрд. долара, сочат данни на LSEG.

„Биткойнът започна седмицата с подем, като повлече със себе си нагоре и останалата част от криптовалутното пространство“, заяви стратегът на DailyFX Ник Коули. Предлагането, което е ограничено до 21 млн. токена, ще се затегне през април, когато ще се проведе така нареченият халвинг – процес, при който възнаграждението на хората, които обслужват транзакции с биткойни ще се намали на половина. Това се случва на всеки четири години и обикновено подкрепя цената.

Тъй като биткойн съществува от по-малко от две десетилетия като финансов актив, прогнозирането на траекторията на цената му остава изключително предизвикателство. Само няколко месеца след като бурното движение помогна да достигне предишния си рекорд – през ноември 2021 г., криптовалутата се срина, отнасяйки със себе си половината криптоиндустрия.

В понеделник британският финансов надзор стана най-новият регулатор, който проправя пътя за продукти за търговия с цифрови активи, след като в понеделник заяви, че вече ще разрешава на признати инвестиционни борси да пускат на пазара борсово търгувани облигации, обезпечени с тях.

Британският регулаторен орган заяви, че тези продукти ще бъдат достъпни само за професионални инвеститори, като например инвестиционни посредници и кредитни институции, които имат право да оперират на финансовите пазари, се казва в изявление на Органа за финансово поведение.
Той предупреди още, че криптооблигациите, търгувани на борсата – облигации, емитирани от финансови институции, които следят представянето на базови активи – могат да навредят на инвеститорите на дребно.

Въпреки това търсенето се засилва в инвестиционната общност.

Мениджърите на активи понастоящем притежават най-голямата бича позиция във фючърси върху биткойн, показват седмичните данни на Комисията за търговия със стокови фючърси в САЩ.
През седмицата до 5 март нетната дълга позиция на мениджърите на активи, която обикновено се тълкува като покриване на авоарите на институционални инвеститори като взаимни фондове и пенсионни фондове, нарасна до 15 531 лота, на стойност 5,5 млрд. долара според текущата цена на биткойна.

Етерът пък поскъпна с 3,97% до 4 062,07 щатски долара, което е около най-високата му стойност от две години насам. Спекулациите, че регулаторните органи на САЩ могат да одобрят листването на спот ETF на етера тази година, доведоха до ръст на цената със 75% тази година.

При криптоакциите акциите на Coinbase поскъпнаха с 2,8%, докато криптоминьорите Riot Platforms и Marathon Digital спаднаха съответно с 2,2% и 6,1%.

 
 
Коментарите са изключени за Какво се случва с биткойна

Повече информация Виж всички