Chalinolobus tuberculatus, вид прилеп от семейство Гладконоси, известен също като пекапека-тоу-роа на маори, излетя над конкуренцията в конкурса Птица на годината в Нова Зеландия 2021. Местните хора са шокирани, когато той надминава всички други видове птици с 3000 гласа в популярното местно състезание, съобщава Ева Корлет за The Guardian. Тазгодишното състезанието освен това има и най-голям брой гласове в своята 17-годишна история, с общо 58 000 гласа от цял свят.
Организатор на конкурса Птица на годината е Forest and Bird, екологична организация в Нова Зеландия, посветена на опазването на уникалната флора и фауна на страната. Всяка година конкурсът се организира, за да привлече вниманието към местната дива природа и екологичните проблеми, пред които е изправена. Гласуването се проведе от 19 октомври и приключи на 31 октомври. Общо 76 вида бяха откроени в конкурса, включително прилепа, който е и първият бозайник, който някога е влизал до списъка на състезателите, съобщава Исак Шулц от Gizmodo. Островната страна има само два местни вида прилепи: този и по-малкият Mystacina tuberculata.
Mystacina tuberculata
Видът, от който е победителя, е едни от най-редките бозайници в света. Тези прилепи са с размерите на човешки палец, а размахът на крилете им е колкото човешка ръка като те тежат по-малко от една супена лъжица захар, според Gizmodo. В момента Червеният списък на IUCN определя малките прилепи за критично застрашени. Хищниците – като плъхове, опосуми, хермелини и котки – и изсичането на горите са засегнали силно популациите на прилепи в Нова Зеландия. Повечето бозайници, които живеят в страната, всъщност са инвазивни видове, които представляват сериозна заплаха за изключително уникалните птичи популации на островната държава.
Въпреки това тазгодишният шампион разрошва някои пера и мнозина в социалните мрежи изразяват притеснението си. Някои от гласувалите в конкурса са категорични, че прилепите не са птици и не е трябва да бъдат включвани в надпреварата, която някои сега наричат измамна. Лиси Фенкер-Хедър от Forest and Bird казва пред Guardian, че добавянето на бозайника към състезанието не е експеримент или заяждане; вместо това е с цел да се повиши осведомеността за значението на вида за екосистемите на острова и да се подчертае, че той е изправен пред същите заплахи, каквито са и птиците.
„Гласуването за прилепите е и гласуване за контрол над хищниците, възстановяване на местообитанията им и действия за регулиране на климата, за да защитим нашите прилепи и техните пернати съседи!“ казва в изявление Лора Кеун, говорител на конкурса на Forest and Bird.
Според уебсайта на Птица на годината, гласуването е същото като на политическите избори в Нова Зеландия.
Състезанието обаче има история на редица измами с фалшиви гласове и се носят слухове за намеса в резултатите от Русия, съобщава Наташа Фрост за Ню Йорк Таймс. В миналогодишното състезание хакер добавя 1500 фалшиви гласа, изпращайки едно птиче – малкото петнисто киви – което не може да лети, на върха, според Джак Гай от CNN. Но организаторите на конкурса заявяват, че тази година не е имало никакви схеми, според New York Times.
Дългоопашатият прилеп получи общо 7031 гласа, побеждавайки миналогодишния шампион, какапо (от маори – „папагал на нощта“ или „нощен папагал“), който тази година се класира на второ място с 4072 гласа, съобщава CNN.
Какапо
През далечната 2008 г. какапо също печели, но е обвинен от такахе, друг вид птица, наричана още султанска кокошка или безкрила султанка, че приема недекларирани дарения „от богати прелетни птици, които живеят в Монако“.
През 2010 г. папагалът какарики е обвинен във фалшифициране на вота. Forest and Bird потвърждава тези опасения през 2011 г., като се ангажира да подобри сигурността на гласуването занапред.
През 2011 г. императорският пингвин е добавен към състезанието за една година, когато на брега на Капити е открита млада птица от този вид; тя дори стига до националните и международни новини, след като е спасена.
През 2015 г. двама тийнейджъри от Оукланд добавят над 200 фалшиви гласа за птицата кокако като използват бизнес сайта на баща си, за да направят фалшиви имейл адреси.
През 2017 г. отново има скандал с гласуването, когато са дадени 112 фалшиви гласа за бялата чапла с помощта на интернет ботове.
През 2018 г. е привлечен независим проверяващ от Dragonfly Data Science, за да се предотвратят по-нататъшни скандали с гласуването. Въпреки това избухва трети скандал, когато са подадени 310 фалшиви гласа за вида махарка. Те са проследени до Австралия.