Най-редкият скъпоценен камък в света е направен от киавтуит – прозрачен червеникаво-оранжев минерал, който е известен само от една проба, съхранявана в Природонаучния музей на окръг Лос Анджелис. Той е извлечен близо до Могок, Мианмар, и е признат през 2015 г. от Международната минералогическа асоциация (на английски: International Mineralogical Association, IMA), чиято цел е да стандартизира номенклатурата на над 5000 известни минерални вида.
След извличането на минералa от долината Чаунг-гйи той е нарязан на 1,61-каратов скъпоценен камък за изследване (можете да го видите на снимка по-надолу). Проучванията разкриват, че вероятно се е образувал дълбоко под земята във вид скала, известна като пегматит, и че има асиметрична структура с твърдост по Моос 5,5.
Kyawthuite (cha-too-ite) is the world's rarest gem, with only 1 known specimen. It's in the collections at NHMLA! #MineralMonday pic.twitter.com/W0GgsIPLS7
— Natural History Museum of L.A. County (@NHMLA) June 26, 2017
Твърдостта и якостта са две различни неща, когато става въпрос за скъпоценни камъни, като първата се отнася до способността за надраскване, а втората – до устойчивостта на счупване. Много хора смятат, че диамантите са най-твърдите скъпоценни камъни, но всъщност е жадеитът.
Минералите, от които са изработени тези скъпоценни камъни, са резултат от непрекъснатата дейност на Земята. Нищо не ни напомня, че живеем живота си върху парчета от пъзел, които се пързалят върху магмена супа, така както фактът, че Африка се разделя на две, и резултатът от именно това разкъсване и сблъскване, нагряване и охлаждане приготвя редките скъпоценни камъни, които ние, хората, смятаме за съкровища.
Затова е изненадващо, че разполагаме само с една проба от даден минерал. Изглежда малко вероятно точните условия, необходими за направата му, да се появят само на едно място, а дори и да е така, една проба може да се разбие поне на няколко парчета. Тогава защо киавтуитът е толкова рядък?
Химичната му формула е Bi3+Sb5+O4, със следи от тантал. Както бисмутът, така и антимонът (Sb е химическият символ на антимона…) са редки метали, но не изключително много: в земната кора има повече бисмут, отколкото злато, а антимонът е по-разпространен от среброто. Кислородът пък е най-разпространеният елемент в земната кора, така че рядкостта на киавтуита се свежда по-скоро до начина, по който се е образувал, отколкото до оскъдността на съставките му.
Мианмар, откъдето произхожда той, е нещо като развъдник на редки минерали, също така и дом на този здрав жадеит, за който споменахме по-рано, и на втория най-рядък минерал в света – палинита. Редкият камък е известен само от няколко проби и е открит за първи път от британския минералог Артър Пейн.
Бляскавият свят на скъпоценните камъни е изпълнен с проблеми, свързани с етиката и устойчивостта на добива им, но с напредването на технологиите откриваме по-безопасни и по-екологични начини за самостоятелно производство на скъпоценни камъни.