Както всеки любител на кучета знае, най-добрият приятел на човека много обича да ближе хората по лицата. Това няма да причини някакви кой знае какви проблеми, освен неудобството от слюнка по лицето ни, в по-голямата част от случаите. Но в определени ситуации има потенциал да предизвика някои много неприятни усложнения.
Една възрастна жена от Великобритания разбира това по трудния начин. След като се заразява с инфекция от слюнката на нейният италиански грейхаунд, тя се озовава в интензивно отделение за няколко седмици с мултиорганна недостатъчност.
Историята за нейното „облизване от смъртта“ е разказана в BMJ Case Report (медицински журнал) през 2016 г. Всичко започна, когато тя забелязва, че говорът й е неясен, докато разговаря по телефона с роднина, което от своя страна я кара да се обади на бърза помощ. Когато парамедиците пристигат, тя е намерена свлечена в креслото си в безсъзнание.
След като пристигат в болницата, жената идва в съзнание и състоянието й се подобрява. Тя не съобщава за други симптоми, освен силно главоболие предната вечер.
След четири дни обаче състоянието й отново се влошава и тя започва да страда от объркване, главоболие, диария, висока температура, а бъбреците й започват да отказват. Тя развива по-късно и намалена чернодробна функция и дихателна недостатъчност. Жената веднага е преместена в интензивно отделение, където става ясно, че страда от тежък сепсис, известен като отравяне на кръвта.
Кръвните изследвания показват наличие на инфекция от бактерията Capnocytophaga canimorsus. Макар и рядко, тази бактерия се среща в устата на котки и кучета. Жената обаче няма видими следи от ухапване или одраскване, което кара лекарите да смятат, че предаването на бактерията се е осъществило чрез облизване от нейния домашен любимец.
„Този доклад подчертава, че инфекцията може да възникне без видими наранявания от одраскване или ухапване. Това също ни напомня, че възрастните хора са изложени на по-висок риск от инфекция, може би поради свързана с възрастта имунна дисфункция и нарастващо притежание на домашни любимци“, пишат авторите на изследването.
Въпреки че си струва да се отбележи, че дамата е на около 70 години, имунната й система функционира сравнително добре и няма основни заболявания. Тя се налага да прекара две седмици в интензивно отделение, докато инфекцията й бъде изчистена чрез лечение с антибиотици. За щастие се възстановява, но има редица странни случаи, при които здрави хора умират от инфекции с Capnocytophaga, заразени от облизване на куче.
Рискът от инфекция с тази бактерия е нисък за повечето от нас, но някои хора могат да изпитат тежки усложнения, ако са с компрометирана имунна система, пият алкохол прекомерно, нямат далак, или приемат медикаменти, които са токсични за клетките (като при химиотерапия).
В най-лошия случай инфекцията може дори да доведе до инфаркт, бъбречна недостатъчност и гангрена. Много е рядко, но може да се наложи хората да ампутират пръстите на ръцете, краката или дори цели крайници в резултат на инфекцията. Около трима от 10 души, които развият тежка форма на инфекцията, умират.
Това обаче се случва изключително рядко. Около 1/3 от домакинствата в Обединеното кралство имат куче, но въпреки това интензивните отделения не са пълни с хора, чиито крака трябва да се отрежат, защото кучето им ги е целунало.
Така че, въпреки че си струва да имате предвид, че може да се случат някои неприятни неща, заради бактериите, които се крият в устата на кучето ви, една инфекция не е задължително смъртна присъда.
„Последното нещо, което искате да направите, е да плашите хората, че ще се заразят, ако ги оближе някое куче“, казва д-р Брус Фарбър, началник на отдела по инфекциозни болести в университетската болница Норт Шор пред CBS News във връзка с BMJ Case Report.
Италиански грейхаунд
Името Capnocytophaga (на бактерията Capnocytophaga canimorsus) произлиза от гръцката дума kapnos, което означава „дим“, и е дадено тук поради зависимостта на бактерията от въглероден диоксид за растеж. Добавено е, за да се разграничи този род от рода Cytophaga, произхождащ от гръцките думи kytos, която означава „клетка“ и phagein, която означава „ям“. Видовото име на canimorsus идва от латинските думи canis и morsus, които означават съответно „куче“ и „ухапване“.