Има вечни химикали в 99% от бутилираната вода по света

| от |

Токсичните молекули могат да бъдат изключително често срещани както в чешмяната, така и в бутилираната вода на много места по света. Анализът на питейна вода от 15 държави показва наличието на перфлуороктанова киселина (PFOA) и перфлуороктан сулфонат (PFOS) в над 99% от взетите проби бутилирана вода от Азия, Европа, Северна Америка и Океания.

PFOA и PFOS са примери за перфлуороалкилни вещества, известни също като PFAS или с популярното прозвище „вечни химикали“. Те са токсични като се използват често в промишлеността поради необичайните си свойства: могат да правят материалите устойчиви на петна, залепване и огън. Но не се разграждат в природата, което води до натрупването им в околната среда и по-специално във водните източници.

Новото изследване също така подчертава, че в чешмяната вода също има PFAS, но в различни количества. Тестовете, проведени в Бирмингам (Обединеното кралство) и Шънджън (Китай), показват, че британската вода има по-ниски нива в сравнение с китайската; има обаче химикалите и в двете.

Филтрирането или преваряването на водата може да отстрани от 50 до 90 % от тях.

„Нашите констатации подчертават широкото присъствие на PFAS в питейната вода и колко са ефективни съвсем простите пречиствателни методи за намаляване на нивата им. Използването на обикновена кана за филтриране на вода или преваряването на водата премахва значителна част от тях“, казва в изявление съавторът професор Стюарт Харад от университета в Бирмингам.

„Въпреки че настоящите нива на PFAS в повечето водни проби не представляват сериозна опасност за здравето, непрекъснатият мониторинг и регулиране са от решаващо значение за опазване на общественото здраве. Ние предоставяме ценни данни за наличието на тези вещества в питейната вода, заедно с практически решения за намаляване експозицията на потребителите. Това е значителна стъпка към осигуряването на по-безопасна питейна вода за общностите по света.“

Проучването показа, че естествената минерална вода има повече PFAS в сравнение с пречистената вода. Концентрациите са били под опасните нива, изтъкнати от здравните органи, но то показва един прост факт, който е подчертан и в много други проучвания: PFAS са разпространени в околната среда.

„Повишената осведоменост за наличието на вечните химикали както в чешмяната, така и в бутилираната вода може да доведе до по-информиран избор от страна на потребителите, насърчавайки използването на методи за пречистване на водата“, допълва съавторът професор И Джън от Южния университет за наука и технологии. „Нашите констатации също така показват, че потенциалните рискове за здравето от PFAS в питейната вода могат да бъдат повлияни от начина на живот и икономическите условия, което подчертава необходимостта от бъдещи изследвания за по-нататъшно проучване на тези фактори вече от социално-икономическа гледна точка.“

Съществуват методи за отстраняване на PFAS от водата, които са сравнително евтини, ако правителствата решат да действат. Но още по-добре би било замърсителите изобщо да не ги разпространяват в околната среда.

 
 
Коментарите са изключени за Има вечни химикали в 99% от бутилираната вода по света

Повече информация Виж всички