През зимата снегът не е нещо необичайно – и веднага щом падне, някои хора в интернет започват да споделят рецепти за снежен сладолед и други лакомства, при които за основа се използва пресния сняг, като се добавят мляко, захар и различни други съставки.
Разбира се, никой не препоръчва на никого да яде директно от преспата край пътя, пълна със сол, кал и други неприятности. Но това повдига въпроса: Безопасен ли е изобщо снегът за консумация?
Може да смятате, че прясно падналият на необезпокоявано място сняг – например, в поставена за целта чаша на балкона ни – не съдържа никакви замърсители, но не бъдете толкова сигурни. Според метеороложката Мери Скарцело Феърбанкс, снегът не е чак толкова чист. Той се образува, когато водните капки замръзнат около някакъв прах или отломки във въздуха, при което се образува леден кристал, който продължава да събира водни пари и така става на снежинка.
Когато падне, тя също ще събере каквото има във въздуха, включително мръсотия, сажди и дори бактериални частици. В зависимост от региона, снегът може да съдържа и сулфати, нитрати, формалдехид, живак или пестициди. Ако е ветровито, може да се смеси с мръсотия, издигната от почвата, преди да се утаи. Проучване от 2015 г., публикувано в списание Environmental Science показва как снегът може да се смеси с изгорелите газове от бензиностанциите.
Всичко това означава, че теоретично вашият снежен сладолед може да има доста отвратителен топинг…
В същото време обаче не изглежда да има рязко увеличаване заболяванията, свързани с консумацията на сняг, а замърсителите, които той може да събере във въздуха, ние така и така вдишваме… Ако приемем, че не консумирате огромно количество от него, малко вероятно е каквито и замърсители да има, те да са в достатъчно големи количества, за да предизвикат проблеми.
Макар ние технически да не ви препоръчваме да поглъщате сняг, вероятно от една малка хапка няма да ви стане нищо.
Яденето на сняг при спешни случаи е друг въпрос. Центровете за контрол и превенция на заболяванията предупреждават да не се яде от хора, които са попаднали в беда, например туристи в планината, тъй като това може да понижи телесната температура. В случаите, когато има проблем с водоснабдяването, Центровете казват, че е безопасно снегът да се превари, за да се унищожат всички микроби.