През 2018 г. филмът „White Boy Rick“ с участието на Матю Макконъхи и Ричи Мерит драматизира истинската история на Ричард „Рик“ Уърш-младши. Само на 14 години Рик става най-младият информатор на ФБР, който агенцията някога е наемала. Филмът изследва навлизането му в опасната наркосфера на Детройт – и какво се случва, след като федералните агенти спират да работят с него.
Но както в повечето филми, базирани на истински истории, някои детайли са променени или пропуснати. Ето истинската история на Бялото момче Рик.
Младши в престъпния свят на Детройт
Роден на 18 юли 1969 г., Ричард „Рик“ Уерш-младши израства в Детройт, Мичиган. Детството му е тежко, особено през 80-те години на миналия век, когато градът е опустошен от общонационалната епидемия от крек – форма на кокаин.
Семейството му е в много трудно положение и родителите му се разделят, когато той е едва на 6 години. Майка му заминава за предградията и така той е отгледан предимно от баща си Ричард „Рик“ Уерш-старши, дребен мошеник.
Както се вижда от филма, Младши (в ролята Ричи Мерит) под влиянието на престъпния свят на Детройт, особено след като Старши (в ролята Матю Макконъхи) започва да продава незаконно оръжия. Филмът разкрива напрежението, което това оказва върху връзката им, но омаловажава някои от ранните криминални прояви на Рик-младши, които включват кражби с взлом, извършени с бандата на братята Къри.
Вижда се обаче ранното приятелство на младежа с някои от гангстерите, което подготвя почвата за спускането му в подземния свят на Детройт.
Най-младият информатор на ФБР
Една от най-шокиращите части от истинската история, която и лентата изтъква, е работата му с ФБР. Филмът представя как Рик е въвлечен в тази роля почти случайно, но в действителност Бюрото го избира съвсем целенасочено.
ФБР вижда потенциал в него заради връзките му с престъпните съдружници на баща му и решава да го вербува, за да предостави разузнавателна информация за братята Къри и други гангстери от наркосредата на Детройт.
Може би най-голямата промяна, която филмът внася, е представянето на Рик-старши. Филмът внушава, че той не знае за работата на сина си, но в действителност Старши знае много добре какво се случва.
Всъщност сам той има дългогодишни отношения с ФБР и когато агентите му предлагат да платят в брой за услугите на синчето, бащата казва: „Взех парите. По онова време не се справях добре. И си помислих, че е правилно – да държа някои наркодилъри далеч от улицата и да получа пари за това“.
И така, едва 14-годишен, Бялото момче става информатор. Според истинския Рик-младши ФБР го научава как точно да търгува с наркотици, така че да се впише сред местните гангстери и да спечели доверието им.
Макар че заглавието „Бялото момче Рик“ малко предполага, че си спечелва този прякор на улицата, това не е така. Според Detroit Free Press прякорът е измислен от пресата, след като историята му привлича общественото внимание.
В крайна сметка въпреки младата си възраст – и факта, че наемането му е в разрез с протокола на ФБР – той става ценен за агенцията, събирайки важна информация за основните играчи в търговията с наркотици в Детройт. Но работата не е била лесна.
Опасна игра
Нейт Буун Крафт, осъден наемен убиец, който твърди, че е бил нает да убие Рик-младши.
Филмът показва как Ричард се гмурка все по-дълбоко в престъпния свят – и е все по-запленен от него – докато работи с Бюрото. Това е вярно, но в реалния живот промяната е била по-постепенна. И въпреки че на 16-годишна възраст е силно въвлечен в търговията с наркотици, той никога не е бил точно наркобарон.
Въпреки това филмът правилно показва, че работата на Рик с ФБР излага живота му на риск. Виждаме как двама агенти – изиграни от Дженифър Джейсън Лий и Брайън Тайри Хенри – третират Рик като пешка в мисията си да ликвидират големи престъпници. Истинският Рик наистина обвинява ФБР, че го е тласнало към престъпния свят: „Бях въведен в този живот от правоприлагащите органи“.
Този „живот“ включва ужасяващи инциденти, които едва не довеждат до убийството на младежа. През ноември 1984 г. той е примамен в къща, в която неназован „сътрудник“ го прострелва в корема с пистолет „Магнум“ 357. За щастие, приятелката на стрелеца изпада в паника и се обажда на 911. В резултат на нараняването Рик е с торбичка за колостомия, което също е показано във филма.
Но той е мишена не само на хората, за чието разобличаване активно работи. Осъденият наемен убиец Нейт „Бун“ Крафт твърди, че е бил нает да убие Рик от Гил Хил, бивш полицейски детектив и общински съветник в Детройт – който участва и във филмите „Полицаят от Бевърли Хилс“. (По времето, когато това твърдение е оповестено, Хил вече е мъртъв.)
Твърди се, че Крафт е нает, за да попречи на Рик да разкрие определена информация, която е научил като информатор. Оказва се, че омчето е научило за огромен корупционен скандал в полицията на Детройт, след като е застреляно от бандата на братята Къри, а полицията отказва да направи каквото и да било по въпроса. В крайна сметка причината за това е, че лидерът на бандата Джони Къри е бил близък с тогавашния кмет на града Коулман Йънг – Къри се е срещал с племенницата на Йънг.
Въпреки че Рик за щастие не е убит, ФБР спира да работи с него.
Арестът
По-късно анонимен агент на ФБР казва, че на агенцията е било наредено да се откаже от разследването на кмета на Детройт. Според него държавата не е искала да се занимава с още един кметски скандал, след като Марион Бари, кметът на Вашингтон, окръг Колумбия, вече е бил хванат да пуши крек.
ФБР вероятно също така започва да се притеснява да не привлече вниманието към своя непълнолетен информатор. Така Ричард Уърш-младши е пуснат на свобода през 1986 г.
Само година по-късно, през 1987 г., 17-годишният Ричард е арестуван за притежание на 8 килограма кокаин с цел разпространение. Филмът показва ареста на Рик като пряк резултат от участието му във ФБР, но също така е и за нарастващата му роля в света на наркотиците след работата му като информатор.
Във филма арестът изглежда като трагичен завършек на неговата история, особено след като в крайна сметка прекарва над 30 години в затвора за престъпленията си (най-младият ненасилствен престъпник, който достига такива цифри).
Наистина е обезпокоително, че той вече не е имал никаква защита от бившите си държавни колеги, след като стойността му като информатор се изчерпва. Нещо повече, той толкова дълбоко е вкопчен в престъпния живот, че няма друг избор освен да продължи да се занимава с търговия на наркотици.
Филмът също така подчертава как ФБР не се намесва, за да му помогне, когато се слъсква със закона. Това изображение отразява в голяма степен събитията от реалния живот, тъй като самият Рик казва, че Бюрото в крайна сметка му обръща гръб.
Но би било невъзможно филмът да даде пълна картинка, особено след като главният ни герой е освободен от затвора две години след премиерата.
Пропуските в „White Boy Rick“
Въпреки че улавя голяма част от драмата на реалните събития, лентата опростява някои аспекти. Филмът представя Рик като неохотен участник в света на наркотиците, но в реалния живот той се включва по-активно след като прекарва повече време в него. Някои зрители твърдят, че филмът го прави да изглежда по-невинен, отколкото е бил в действителност.
Един бивш разследващ репортер от Детройт разкритикува по-розовото представяне и на образа на бащата и отношенията му с неговия син във филма: „Фактите не отговарят на целта на продуцентите да разкажат историята на един порочен, но добросърдечен баща от долната класа. Така става една сплав от действителни факти и случки и измислици.“
Други обаче признават, че филмът повишава осведомеността за доживотната присъда на Рик-младши по Закона 650-доживотна** в Мичиган, който дава задължителна доживотна присъда без право на предсрочно освобождаване за всеки, у когото са намерени над 650 грама кокаин. Тази част е безспорно вярна: Рик е осъден по този закон, въпреки младата си възраст.
Въпреки че по-късно този закон е преразгледан (и вече не е в сила) и Рик е имал право на предсрочно освобождаване през 2003 г., той е освободен едва през 2017 г. И дори тогава е преместен в друг затвор, за да изтърпи друга присъда за кражби на коли, в която някога е участвал. Като се имат предвид влиятелните хора, които работата му разкрива, включително полицейски служители и политически фигури от Детройт, е ясно, че присъдата на Рик е била свързана с нещо повече от наркотици.
Накрая той все пак е освободен през 2020 г. и става защитник на реформата в наказателното правосъдие, споделяйки историята си, за да помогне на други, които са се озовали в подобни ситуации. Филмът от 2018 г. очевидно не би могъл да обхване тази част от живота му, но е ясно, че неговата история не приключва след „White Boy Rick“.
Наред с работата си като активист в защита на ненасилствени престъпници, той си партнира и с организация, наречена Team Wellness, за да помогне на други бивши затворници да се адаптират към живота след затвора. Той дори стартира своя собствена марка канабис, наречена The 8th по името на Осмата поправка на Конституцията на САЩ – която трябва да защитава гражданите от жестоки и необичайни наказания.
През 2021 г. Рик съди ФБР и полицията в Детройт за 100 млн. долара, като твърди, че работата му като информатор е била равносилна на насилие над дете. Този иск обаче е прекратен през 2023 г., като федерален съдия заявява, че той е чакал твърде дълго, за да подаде иск. Същата година е обвинен и в нападение над приятелката си по време на спор, но тези обвинения са свалени месеци по-късно.
Въпреки че е имал бурен живот, Рик иска да извлече максимална полза от свободата си, като бъде глас за реформи и катализатор на промяна в съдебната система на САЩ.
Както сам той казва веднъж: „Не искам да бъда запомнен само с „White Boy Rick“.