Невероятният живот на Мари Марвинг: Пилот и медицинската сестра от Първата и Втората световна война

| от |

Мари Марвинг е толкова известна със своята смелост, че през 1903 г. получава прякора „Булката на опасността“. И това не е никак изненадващо: през своите 88 години французойката служи като военен пилот, поема ролята на военна медицинска сестра и се състезава като спортист и алпинист. Така оставя незаличима следа както в страната си, така и в света като цяло. Ето някои от основните постижения, които Мари Марвинг постигa през живота си.

Marie Marvingt in Deperdussin aeroplane 1912

Мари Марвинг е родена в Орийак във Франция през 1875 г. Баща й Феликс е бил шампион по билярд и плувец и споделя любовта си към леката атлетика с нея. Момичето се оказва телентлива в редица различни начинания – до 4-годишна възраст може да плува 4 километра, а на 14 години кара кану 400 километра.

През 1910 г. Марвинг става първата жена, изкачила повечето върхове на Швейцарските и Френските Алпи. През 1908 г. се опитва да участва в Тур дьо Франс, но й е отказано. Все пак пробягва трасето, доста зад мъжете, и го завършва; за сравнение, само 36 от 114-те мъже, участвали в надпреварата, я завършват.

В допълнение към всички спортове, в които се отличава, Мари се интересува и от авиацията. Тя за първи път лети с балон с горещ въздух през 1901 г., а за първи път сама пилотира такъв през 1907 г. През 1914 г. пък става първата жена, прелетяла Ламанша с балон.

Марвинг учи авиация при Хюбърт Латем и получава лиценза си за пилот през 1910 г. Тя е известна с това, че никога не е „чупила дървото“ при катастрофа през първите си 900 полета.

Тя се опитва да атакува и границите на авиацията по това време. Например, купата Femina, която се присъжда на лицензирана жена-пилот, прелетяла най-дългото разстояние в самостоятелен полет през 1910 г., й се изплъзва за малко поради механичната повреда. Но купата предизвиква световен интерес към жените-авиаторки.

Когато избухва Първата световна война, Марвинг иска да служи на страната си. Тя се маскира като мъж и се присъединява към френската пехота, но е разкрита и изпратена у дома. През 1915 г. обаче успява да стане доброволец пилот по време на бомбардировки над Германия. За службата си е наградена с Croix de guerre. По време на конфликта тя също служи като медицинска сестра и военен кореспондент на фронтовата линия в Италия.

Марвинг също помага по редица начини и през Втората световна война: тя служи като медицинска сестра за Червения кръст, където постига чин ефрейтор; бори се в съпротивата и за усилията си получи медал със звезда; и отваря и управлява дом за авиатори, ранени във войната.

Мари Марвинг постигна невероятно много през живота си, но нещото, с което може би е най-известна, е страстта й към въздушните линейки. Тя за първи път представи идеята на френското правителство през 1910 г. и получава поддръжка от Луи Бешеро, инженер от компанията на Deperdussin. Тя успява да събере пари за закупуване на прототип, но Deperdussin фалира преди производството да започне.

Марвинг обаче не се отказва от идеята и създава Challenge Capitaine-Écheman през 1931 г. – предизвикателство, което дава награди за трансформиране на граждански самолети във въздушни линейки. През 1934 г. тя става първата въздушна медицинска сестра, когато Мороко създава корпус за въздушна линейка, и за усилията си получава Médaille de la Paix du Maroc.

Въпреки че винаги е имала много интереси, Марвинг се съсредоточава върху корпуса на въздушната линейка до края на живота си. Когато започва Втората световна война, тя получава подкрепа и от някои важни фигури във френската армия, включително Фердинанд Фош и Жозеф Жофре. Повече от 500 жени се присъединяват към корпус от медицински сестри и всички те имат поне 10 часа летателен опит, а някои са и парашутистки.

Посмъртно Мари Марвинг е получила прекалено много награди, за да можем да ги изброим. В родната й Франция има редица улици и училища, кръстени на нейното име, има пощенска марка в нейна чест през 2004 г., а Клубът на сороптомистите в Орийак, организация, която предоставя на жените и момичетата достъп до образование, връчва награда в нейна чест всяка година.

 
 
Коментарите са изключени за Невероятният живот на Мари Марвинг: Пилот и медицинската сестра от Първата и Втората световна война