Макар тенденцията постепенно да се променя, в България все още сме свикнали да гледаме на LGBTQ парадите като на някакъв нетипичен за нашата култура феномен, натрапен ни от “Запада”. Нещо като Свети Валентин, Хелоуин и пиците с ананас, само че не толкова безобиден като тях.
За някои българи мирното шествие на хора с различна от хетеросексуалната ориентация е тъмно (въпреки привидната си пъстрота) и коварно (въпреки привидната си добронамереност) зло, което целѝ да направи на пух и прах християнските ценности и да насочи невинните дечица катастрофално “вляво”. Милиони хора по света обаче са на противоположното мнение и са превърнали прайдовете в повод за всенародна веселба. От Мадрид до Стокхолм и от Тел Авив до Вашингтон всяка година хората излизат по централните улици на своите градове, за да отпразнуват с гордост триумфа на различията.
Месец юни е синоним на прайдовете по света. А тази година юни е още по-специален отвсякога, защото тази година се навършват 50 години от Стоунуолските бунтове, които започват на 28 юни 1969 г. и в последствие се превръщат в катализатор за световното движение за гей права.
С готовност ще отведем тези от вас, които проявяват любопитство какво и как се случва извън “наше село”, на тези горещи точки на планетата, където традиционно се провеждат най-грандиозните, най-посетените и най-щурите гей паради, които някой някога е виждал.
Прайдът в Ню Йорк, Снимка: Getty Images
Ню Йорк, САЩ
Без съмнение няма по-подходящо и емблематично място, където човек да изживее емоцията на прайда, от Ню Йорк Сити – рожденото място на движението за гей права. Празненствата продължават цял месец във всичките пет главни квартала на града, но най-големият купон става в Манхатън. Прайд парадът ежегодно привлича около два милиона участници. Шествието от 55 подвижни платформи започва от ъгъла на 36-а Улица и 5-то Авеню и се движи на юг в посока Гринуич и Кристофър Стрийт. Крайната точка е иконичната Стоунуол Ин, където е започнало всичко преди половин век.
Разбира се, тържествата тази година ще преминат в духа на 50-тата годишнина от събитията в Стоунуол. Организаторите планират точно 50 различни събития и предвиждат тазгодишният прайд да бъде най-масовото и грандиозно ЛГБТИ събитие в света за всички времена и по този начин се надяват да изпреварят абсолютния първенец в това отношение Сао Пауло. Водещ на церемонията по откриването, която ще се проведе на 26 юни в Центъра Баркли в Бруклин, ще бъде Упи Голбърг.
Прайдът в Лондон, Снимка: Getty Images
Лондон, Англия
Никой не може да ви гарантира, че пристигайки в Лондон в началото на юни за прайда, ще видите Мегън Маркъл (или пък слънцето!), но парадът в столицата на Обединеното Кралство определено си заслужава най-вече, защото маршрутът му преминава през иконични места като Пикадили Съркъс, Риджънт стрийт и площад “Трафалагар”. Интересен за отбелязване факт е, че въпреки грандиозните си размери и многото мастити спонсори, прайдът в Лондон се организира почти изцяло от доброволци.
Сънародниците на Оскар Уайлд, Бой Джордж и Елтън Джон определено знаят как да съберат очите на света! Освен забавни събития през целия фестивален период като мини-маратона в Хайд Парк и алтернативния на Britain’s Got Talent, “Прайд търси музикален талант”, участниците в тържествата могат да се потопят в нощния живот, който предлагат такива легендарни гей заведения като Heaven и G-A-Y. Със сигурност покрай прайда, който тази година ще протече между 6 и 17-и юни, такива скучни, макар и важни, събития като посещението на Тръмп и Мелания в Уиндзор ще останат на заден план.
Берлин, Германия
По-известен с абревиатурата CSD (Christopher Street Day) този фамозен фестивал се провежда през втората половина на юни всяка година от 1979 г. насам. Всяка година темата, мотото и политическата платформа на CDS се определят от т. нар. прайд форуми, в които може да участва всеки, без значение на пол, възраст, политическа и сексуална принадлежност. Емблематични за германския фолклор и Октоберфест Ledehosen (кожени панталони) са широко представени и на берлинския прайд, само дето изглеждат доста по-различно от традиционните и повече биха подхождали на любителите на садо-мазо практиките – те са черни, много тесни и богато гарнирани с каиши. тази година посетителите на CSD ще имат достъп до иначе супер ексклузивни нощни клубове в хипстръския квартал Кройцберг, където ще се прожектират филми на queer тематика. Парадът започва точно в 12 на обяд на 27 юли (тази година е изключение) от Кюрфюрстердам и завършва два час по-късно при Бранденбургската врата.
Амстердам, Нидерландия
Няма начин в една от най-разкрепостените в сексуално и всяко друго отношение страна в света егежодният прайд да мине незабелязано. Всъщностпрайдът е второто по популярност събитие в Амстердам (след Деня на краля) и всички местни с нетърпение очакват да дойде последната седмица на юли, когато обикновено започват тържествата. Наличието на много канали допринася за огромния и ефект на т. нар. “Канален парад”, и го прави единсвен по рода си в света. Процесията от над 80 тематични плаващи платформи и лодки, които преливат от костюмирани веселяци, танцуващи под ритъма на диско шедьоври и електронен бийт, е нещо, за което чуждите туристи спестяват цяла година, за да отида и видят на място. Маршрутът по вода е с дължина около 8 км и се изминава за три часа. Броят на зяпачите по целия маршрут обикновено не пада под половин милион. През последните години много холандски и международни компании се представят със собствени лодки на парада, с което искат да покажат съпричастност към политическите и социални послания на фестивала. По каналите на града с гордост плават лодки с логото на амстердамската полиция, на градската община и дори на министерствата на отбраната и правосъдието!
Сао Пауло, Бразилия
През 2006 г. прайдът в Сао Пауло събира на едно място над 2 милиона души и така вдигна много високо летвата преди други градове, които се борят за първото място в класацията за най-посещавано ЛГБТ събитие в света. Любопитен факт е, че федералното правителство спонсорира парада, а много политици присъстват на повечето събития, с което демонстрират пълната си подкрепа на ЛГБТ движението за права и свободи. Тази година темата на прайда в Сао Пуло ще бъде 50-тата годишнина от Стоунуолските събития и градът очаква рекордните 3 милиона участници и гости, които ще бъдат там на 23 юни, за да изминат трасе с дължина 5 км. В типично бразилски стил обаче, партито вече тече с пълна сила, затова считайте, че ако спонтанно решите да пътувате за Сао Пауло, до края на месеца няма да има къде да изпуснете игла, пък камо ли да си намерите свободно легло, кушетка и дори надуваем дюшек за пренощуване. Заради огромното стълпотворение, властите на града постоянно предупреждават туристите да оставят паспортите, кредитните карти, скъпите телефони и бижута у дома или в хотелския сейф, преди да се гмурнат в невъобразимия водовъртеж на прайда.
Тел Авив, Израел
Кой казва, че евреите били като глътнали бастун и че не знаят как да се забавляват!? На тези, които никога не са били в Израел и се притесняват, че все отнякъде ще гръмне бомба, ще кажем така: Да, бомба може да избухне, но тя ще е от цветове, емоции и радост – особено, ако посетите космополитния Тел Авив през седмицата, когато се провежда מצעדהגאווהבתלאביב, както се изписва на иврит “Тел Авив Прайд”.
Официалното първо издание на прайда е през 1993 г., когато събитието е все още само с политическа насоченост. Оттогава то събира всяка година 200 хиляди души, от които 30 хиляди туристи, които идват в града, за да заявят на всеослушание “Тел Авив обича всички полове” (традиционният слоган на прайда) и да се забавляват ден и нощ. Най-горещото парти се случва на средиземноморския плаж Хилтън, където диджеи и артисти представят своето изкуство безплатно. После партито се разпръсва по други плажове – Гордън бийч, Джерусалем бийч и Алма бийч, където местни и туристи си “омешват шапките” и танцуват без умора под палещите лъчи на слънцето.
Торонто, Канада
Трудно се нацелват дори десетина поредни слънчеви дни през лятото в този северен град, но на участниците в ежегодния прайд не им пука, защото има много неща, които да ги разсейват от невинаги дружелюбното време. Сред традиционните събития по време на тържествата са “Походът на лесбийките” и “Прайд парадът” и когато те се случват, градската управа затваря за движение параметър от цели 22 отсечки. От 2005 г. насам традицията повелява в шествието да участват шефът на полицията, политици от различни партии, министри и кметът на града. За голямо учудване и разочарование на много обаче, преди няколко дни премиерът заяви, че няма да участва в парада за втора поредна година. Освен това, заради забрана да “дефилират”, облечени в униформи, полицията на Торонто за първи път от 2000 г. насам също няма да участва в шестивето. Но публиката едва ли ще скучае без тях, защото по традиция ще ги забавляват известни драг кралици от шоуто на Ру Пол.
Сан Франциско, САЩ
Прайдът в този най-гей американски град е вторият по големина в света след този в Сао Пауло и първи в САЩ. Маршрутът на самия парад започва в 10 сутринта от Стюарт Стрийт и минава по дължината на Маркет Стрийт, за да завърши в три следобед на 8-а Улица. В шествието участват стотици групи, клубове и организации, някои от които са “Dykes on Bikes” (Лесбийки на мотори), PELAG (Родители, семейства и приятели на лесбийки и гейове), около дузина религиозни и неправителствени организации, както и много политици, чиято цел, разбира се, е да се харесат на многобройните гласоподаватели с различна сексуалност. Тази година, пак по случай 50 години от събитията в Стоунуол, организаторите са предвидили специални събития, едно от които ще бъде Fresh Meat Festival (Фестивал на прясното месо), в който ще се изявяват хомосексуални и транссексуални артисти в жанрове, вариращи от опера и бални танци до бой банди и хула хоп. Този юни специална гост-звезда на фестивала ще бъде рап сензацията Амара Ла Негра.
Мадрид, Испания
Оргуьо Гей Прайд в Мадрид е истински магнит за представителите на ЛГБТ общността от цяла Европа. Тази година фестивалът ще се проведе от 28 юни до 7 юли и ще предложи на стотиците хиляди участници и гости на града от всичко по много: концерти на открито, партита, изкуство, култура, спорт и тонове вкусна храна. И всичко това насред гей квартала Чуека в самото сърце на испанската столица. Разбира се, както и нявсякъде другаде, където тази година прайдовете ще преминат под звездата на Стоунуол, кулминацията ще бъде самият парад, участие в който се очаква да вземат 2 милиона души. Парадът обикновено продължава от 18 до 23 часà и завършва при Пуерта де Алкала. Оттам участниците се насочват към Плаза Колон, където партито продължава до зори.