Съдът в Колорадо реши, че слоновете не са хора

| от |

Калифорнийските пчели може и да са риби, но слоновете от Колорадо не са хора! Поне така реши Върховният съд на щата, който тази седмица постанови, че петте слона, които в момента се намират в зоопарка Шейн Маунтин в Колорадо Спрингс, нямат законно право да искат освобождаване от заведението.

Това е малко странно решение – и затова не е изненадващо, че то има също толкова необичайна предистория. Тя започва преди няколко месеца, през октомври 2024 г., когато групата за защита на правата на животните The NonHuman Rights Project (NHRP) започва съдебно дело, в което твърди, че пет слона – известни като Миси, Кимба, Лъки, Лулу и Джамбо или Петорката от Шейн Маунтин – трябва да бъдат обявени за „лица“ според закона. Подобно решение потенциално би дало право на животните да заведат дело за собствената си свобода, използвайки процедура, която се използва главно за затворници, които оспорват задържането си, обяснява AP News.

Това е предположение, което може би не е толкова странно, колкото звучи. Слоновете са изключително интелигентни животни: „Знаем например, че те са способни на плодотворно сътрудничество и съпричастност и могат да се разпознаят в огледалото“, посочва още през 2017 г. Рейчъл Дейл, сега изследовател в Университета в Кремс, Австрия.

„Тези способности са изключително необичайни за животните и наистина много редки при не-приматите“, обяснява Дейл, която не е участвала в съдебния процес в Колорадо.

Това не е всичко. Слоновете показват много поведения, които понякога обичаме да смятаме за типично човешки: те носят на ранени другари храна и вода; утешават се взаимно и проявяват скръб, когато близките им умрат. Виждани са дори да погребват мъртвите си.

„Те живеят на семейства, защитават малките си“, пише Джил Лепор, професор по американска история в Харвардския университет и професор по право в Харвардския юридически факултет, в The Atlantic през 2021 г. „Изглежда също, че осъзнават, че са индивиди, с мисли, които се различават от мислите на другите. Те страдат и разбират страданието.“

Нещо повече, има много прецеденти нечовешките същества да бъдат считани за „лица“ според американското законодателство. Известно е, че компаниите са „хора“; също и корабите, а на някои места – и самата природа. Наистина ли е толкова пресилено тогава да се даде това понятие и на слон?

„Искът от името на слона може и да е краен, но в никакъв случай не е несериозен“, посочва Лепор, като се позовава на предишно дело, също заведено от NHRP – този път в Ню Йорк, от името на слон на име Хепи (както и в Колорадо, съдилищата отсъждат, че Хепи не е човек).

Всъщност за NHRP случаят е ясен: слоновете в зоопарка Шейн Маунтин са подложени на „психическо и физическо страдание“ в резултат на пленничеството им и показват признаци на мозъчни увреждания, твърдят те. Струва си да се отбележи, че и петте животни са родени в дивата природа в Африка и са заловени като малки през 70-те и 80-те години на миналия век. Повечето от тях са продадени на зоологически градини; Джамбо прекарва четвърт век в известен цирк, където „би трябвало да е била контролирана с болезнен инструмент, наречен бича кука“, пишат от NHRP, „каквито се използват върху слоновете в цирковете и днес“.

Но именно този дълъг престой в плен, както и напредналата възраст на групата, са причината животните да не напускат Шайен Маунтин, казват от зоопарка. Преместването на слон не е никак лесно, а и двата акредитирани резервата за слонове в САЩ са на минимум 18 часа път с кола. Освен това зоопаркът твърди, че след като са прекарали почти целия си живот в малка група в плен, слоновете нямат нито умения, нито желание да се присъединят към по-голямо стадо с непознати членове.

С оглед на това зоологическата градина е „доволна от резултата“ от съдебното решение, се казва в изявление, въпреки че, добавят те, „са разочаровани, че изобщо се е стигнало дотук“.

„През последните 19 месеца бяхме подложени на техните неверни нападки и загубихме ценно време и пари, за да им отговорим в съдилищата, a и в съда на общественото мнение“, се казва в изявлението. В него се изтъкват постоянно високите оценки на Шайен Маунтин от страна на обществеността, набирането на средства за дейности по опазване на околната среда, както и „историческата“ акредитация от Асоциацията на зоопарковете и аквариумите (АЗА).

„За близо 50 години акредитации на АЗА, зоопаркът ни е едва четвъртата организация, която е получила напълно „чист“ доклад, което означава, че не е докладвано нито едно голямо или малко притеснение“, отбелязват те – „включително при усилената проверка на нашата програма за грижа за слоновете“.

Макар да е разочароващо за всеки слон, който иска да гласува на следващите избори, Върховният съд на Колорадо настоява, че решението му е финално. „Решението ни не зависи от нашето отношение към тези величествени животни“, се казва в него.

„Вместо това правният въпрос тук се свежда до това дали слонът е лице […] И тъй като слонът не е лице, няма право да предявяват иск habeas corpus.“

 
 
Коментарите са изключени за Съдът в Колорадо реши, че слоновете не са хора

Повече информация Виж всички