Китайският квартал на Сан Франциско в началото на 60-те години на миналия век е нещо като Мека за млади майстори на бойните изкуства, които искат да бъдат в челните редици на тази култура. Разрастващата се общност на бойните изкуства служи като място за обучение на много авангардни артисти.
Бойната култура в района на залива е толкова привлекателна, че младият Брус Лий решава да се премести от Сиатъл в Оукланд, за да отвори второто си студио за бойни изкуства „Джун Фан“. Разбира се, той не е единственият, който търси възможности тук. По същото време друг уважаван, макар и по-малко известен днес, майстор на бойните изкуства на име Уонг Джак Ман ръководи института „Джун Фан Гун“, където преподава Уин Чун – бойно изкуство, използвано за самозащита в близък план.
Когато двамата майстори на бойните изкуства се сблъскват през 1964 г., това би трябвало да е битка на вековете, но вместо това двубоят затъва в противоречия и точните събития остават загадка. Зрителите и двамата бойци излагат различни версии за случилото се – някои твърдят, че Лий е победител, а други – че Уонг.
Така истината за това какво наистина се случва в онзи ден остава загадка и до днес.
Историята на съперничеството
Около 1964 г. между двамата мъже възниква съперничество. Не е ясно обаче каква точно е причината – те нямат някаква предишна история.
Носят се някои слухове, според които Уонг Джак Ман не одобрява броя на учениците, които студиото на Лий привличало, които не са китайци; твърди се, че Уонг, вероятно традиционалист, е против това да се преподават бойни изкуства на бели хора. Според тази версия на събитията това е причината да отправи предизвикателство към Лий с ултиматум, че ако Лий загуби мача, ще затвори студиото си.
Уонг Джак Ман, майсторът на бойните изкуства, който се изправя срещу Брус Лий през 1964 г. Wikimedia Commons
Други обаче твърдят, че именно Брус Лий отправил предизвикателството. Според тази версия на историята Лий е толкова уверен в способностите си, че публично обявява, че може да победи всеки друг майстор на бойните изкуства в Сан Франциско. Уонг приема предизвикателството и предлага да се бият публично. Лий, от друга страна, се съгласява само на частен мач и така двамата мъже се изправят пред публика от само пред няколко души.
Въпреки че по различни данни на боя са присъствали между 7 и 15 човека, само 3 от тях са потвърдили присъствието си: Съпругата на Лий Линда Кадуел, сътрудникът му в студиото Джеймс Лий и Уилям Чен, местен инструктор по тайчи.
Въпреки това, тъй като боят се състои при закрити врата, има няколко противоречиви свидетелства за това какво наистина се случва.
Какво наистина се случва?
Линда Лий
Според версията на Линда Лий, разказана в книгата ѝ „Брус Лий: Единственият човек, когото познавах“, Лий печели боя в рамките на пет минути:
„Двамата излязоха, поклониха се официално и започнаха да се бият. Уонг зае класическа стойка, докато Брус, който по това време все още използваше стила си Винг Чун, нанесе серия от прави удари. В рамките на една минута хората на Уонг се опитаха да спрат боя, тъй като Брус започна да се справя със задачата си. Джеймс Лий ги предупреди да не се месят.
Минута по-късно, когато Брус продължаваше да атакува сериозно и Уонг започна да отстъпва колкото може по-бързо. За един миг сбиването наистина заплаши да се превърне във фарс, тъй като Уонг Джак Ман се обърна и избяга. Но Брус се нахвърли върху него като леопард и го повали на пода, където започна да го блъска до предаване. „Достатъчно ли е?“ – изкрещя Брус, „Достатъчно е!“ – помоли противникът му. Брус поиска втори отговор на въпроса си, за да се увери, че е разбрал правилно, че това е краят на битката.“
Уонг Джак Ман обаче разказва различна версия на събитията. В своя разказ, съобщен от Сан Франциско Хроникъл, той заявява, че Лий излиза агресивен като „див бик“. Той е сигурен, че Лий „никога няма да каже, че е загубил, докато не го убиеш“, затова Уонг предпочита да се бие предимно отбранително, тъй като не иска да се сблъсква с последствията от по-сериозен, животозастрашаващ бой.
Той твърди, че боят продължава поне 20 минути и приключва, защото Лий се измаря – а не че някой от двамата нанася окончателен удар, който слага край на схватката.
Уилям Чен, който е привърженик на по-традиционния боен стил и бойно изкуство, смята боя между двамата за равен. Във версия, която е по-близка до разказа на Уонг, отколкото до този на Линда, той също така припомня агресивния характер на Лий в боя в сравнение с по-сдържания стил на Уонг, и се съгласява, че боят продължава около 20-25 минути и определено не завършва с молба на Уонг за помощ.
Въпреки че истинските събития от мача на Брус Лий срещу Уонг Джак Ман винаги ще останат противоречива загадка за всички, с изключение на шепата очевидци, повечето хора са съгласни, че той е оказал голямо влияние върху Лий.
Как двубоят променя хода на кариерата на Брус Лий
Победа или не, битката мотивира иконата на киното да реформира целия си подход към борбата и го кара да разработи свой собствен по-практичен стил – Джийт Куне До, който съчетавал елементи от уинг-чан, таекуондо, борба, фехтовка и западен бокс.
В интервю за списание Блак Белт Лий разказва за боя, без да назовава изрично името на Уонг:
„В Сан Франциско (препратка, без съмнение, към района на залива, а не към града) бях влязъл в схватка с един кунг-фу господин и след кратък сблъсък кучият син започна да бяга. Аз го преследвах и като глупак продължавах да го удрям зад главата и в гърба. Скоро юмруците ми започнаха да се подуват от ударите по твърдата му глава. Точно тогава разбрах, че Винг Чун не е много практичен, и започнах да променям начина си на водене на бой.“
От своя страна Уонг Джак Ман в повечето случаи запазва мълчание за битката – поне до момента, в който Лий не започва да се хвали публично с победата си. Малко след като Лий дава интервюто си, Уонг написва и публикува свой собствен разказ за боя, добавяйки още едно предизвикателство към Брус, ако той сметне неговата версия за невярна. В крайна сметка обаче Уонг заявява пред списание „Карате Офишъл“: „Ако трябваше да го направя отново, не бих го направил“.
Той обаче оспорва твърдението на Линда, че е искал да се бие с Брус заради това, че е преподавал на чужденци. Всъщност Уонг отбелязва, че неговото училище е едно от първите в Сан Франциско, което отваря вратите си за всички ученици.
Въпреки това дори хората около Лий забелязват промяна в него след боя.
„Битката с Уонг Джак Ман също накара Брус да засили методите си на обучение“, пише тя. „От тогава той започна да търси все по-сложни и изчерпателни методи на обучение… които като цяло налагаха винаги прави нещо, винаги тренира някаква част от тялото си или я поддържа в кондиция.“
Дали това е било от полза за Брус Лий или не, е съвсем друга тема, но е ясно, че прочутият му сблъсък с Уонг Джак Ман оставя огромно отражение върху неговия живот – за добро или лошо.