Подземната татуистка война в Южна Корея

| от |

Татуировките са изкуство с особено дълга история. Първата открита е на повече от 5200 години и е открита върху замръзнало тяло. След това историята показва, че египтяните са започнали да използват тази технология. Те са използвали бронзови инструменти и единствените, които могат да получат мастило, са жените. Очевидно е, че тогава въпросните са били вид наказание, поставяни са за защита и едва тогава са започнали  да се превръщат в стил и мода.

Според статистиката ще открием, че днес всеки трети американец има татуировка, но подобна статистика се прави доста трудно в последните години. В щатите съществуват редица закони, които до 70-те години на миналия век забраняват редица забавления, включително и танците, но към това се добавя и забраната на татуировките.

Във времето става ясно, че ако човек иска да направи подобна творба по тялото си, никой няма да го ограничи. Последното не е вярно,  особено ако живеете в Южна Корея. Индустрията продължава да съществува, но всеки може да си навлече агресията на закона.

Татуировките носят името „муншин“ в страната и най-често се поставят на престъпници по времето на династията Корьо от 918 г. Практиката продължава до 1740 г. Престъпниците вече не се маркират, но организираната престъпност разбира, че това е добър начин да покажат принадлежност към една групировка. Тази дълга сага започна да се разглежда като негативна в азиатската страна и дори във филмите има умишлено замъгляване на татуировките, които един актьор може да има.

Преди тази система да заработи, актьорите трябва да покриват своето мастило с дълги ръкави или да бъдат гримирани, за да не се вижда нищо. През 90-те години на миналия век, Южна Корея официално криминализира татуировките и ограничава поставянето им. Единствено лекар има правото да рисува, макар и да не виждаме позитивите за тялото от здравословна гледна точка. Подобна практика може да се забележи и в Япония. Едва през 2020 г. в Япония се премахна изискването за търсенето на лекар за рисуване по човешко тяло.

Малко след вдигането на ограниченията в Япония, Южна Корея също разглеждаше този закон, но за изненада, предпочете да запази основното изискване и само лекари могат да извършват тази манипулация по тялото. Основните мотиви на правителството е, че има огромен риск за инфектиране на кожата. Южна Корея не може да потвърди, че правенето на татуировка крие рискове и само лекар може да изпълнява подобна сложна процедура.

Дори и след милиони доказателства по целия свят, корейците остават категорични, че здравето на гражданите е далеч по-важно от рисунката по тях. Официалната липса на майстори се контрира с помощта на около 50 000 татуисти, които работят нелегално в цялата страна.

Те рискуват да бъдат затворени за две години и да заплатят глоба от близо 41 300 долара, но понякога може да говорим и за доживотна присъда. Очаквано е, че когато страната не дава по-добри условия за работа, корупцията се повишава значително. Колкото по-красива татуировка бъде направена, толкова по-голям е шансът полицията да дойде пред нелегалното студио.

Тайната партизанска война продължава да мотивира повечето майстори да местят своето студио и винаги да се оглеждат, когато има полицейски коли в квартала. Южна Корея не преследва активно татуисти, но никой не знае кога ще се наложи да се изправи пред съда. По план, повечето остават за 1-2 години на едно място и след това сменят своята квартира. Няма дори знаци, че някъде работи татуиско студио.

Единственото място, където могат да се открият, е социалната мрежа. За своята работа, те често достигат нивото на инфлуенсъри, а колкото повече внимание се обръща на детайлите и избраните цветове, толкова по-голям е шансът да привличат нови клиенти.

Най-странното е, че дори и законът да забранява практикуването на тази професия, повече от 650 татуиста създават работнически съюз и като такъв, имат право да съществуват и официално да изискват от закона признаване и вдигане на ограниченията. Мотивът на всички е, че искат да работят в спокойна и безопасна страна, а това означава, че всеки има право да притежава своето собствено тяло и да избере как то иска да изглежда, точно както се случва с различните хирургически операции.

На този етап има повече от 3000 татуиста, които членуват в Корейската тату асоциация. В цялата страна има твърдение, че това решение е наистина остаряло и Южна Корея трябва най-накрая да признае, че няма никаква опасност, особено ако се следват елементарните правила. През 2021 г. проучванията на Галъп показват именно това, младото поколение иска свободата да се рисува, когато и както намери за добре.

Логичното се случва, особено след като няма развитие, повечето татуисти напускат страната и отиват някъде другаде. САЩ често събира таланти именно от Южна Корея, особено след като техният стил и майсторство не може да се игнорира по никакъв начин. През 2019 г. един татуист трябва да заплати глоба от 2500 долара, след като е бил заловен в своето студио по време на работа.

Само една година по-късно има издадена още една глоба. Дори звездите предпочитат да използват Южна Корея за подобни процедури. Някои от звездите летят няколко пъти до страната, за да завършат своите татуировки. Иронията в този случай е, че това е страна, в която може да получите уникално обслужване и високо качество, но правителството отказва да легализира бизнеса им. Социалните мрежи продължават да популяризират, но няма никаква реакция от закона, освен глобите и дори санкции като отнемане на свободата.

 
 
Коментарите са изключени за Подземната татуистка война в Южна Корея

Повече информация Виж всички