Половината българи смятат "мекането" за правилно. 51.3 процента пък са на мнение, че е правилно да се казва "пишеме", "четеме" и "говориме". Още повече - 55 процента – са тези, които го определят тези форми като "достатъчно благозвучни".
Данните са от изследване на преподаватели от Софийския университет "Св. Климент Охридски" за речта в съвременния български език. То е направено сред 2018 души от 28 области на страната.
68% от анкетираните заявяват, че не е много благозвучно изговарянето на "ходих" и "направих" с ударение на "и", както и изговорът "бяли", "вървяли", "живяли".
Друго правоговорно отклонение е смекчаването на съгласните пред "е" и "и", както и за преминаването на неударено "е" в "и" - "дитето" вместо "детето".
Друг вид правоговорно отклонение е при т.нар. "екане" - на мястото на "я" се появява "е", например - "бел", "голем", "хлеб", "бехме", "вървехме" и "живехме".
Алексова даде и пример за неправилни правоговорни форми, които се появяват и в писмената практика - в минало свършено време вместо окончанието "-ох" се изговаря "-ах" - "четах", "отидахме", "донесахме". Наблюдава се и правоговорното явление "свръх якане" - "бяли", "живяли", "вървяли", "голями", "огряни".