Самолет на Малайзийските авиолинии, изпълняващ полет от Куала Лумпур за Сеул, е извършил аварийно кацане в Хонконг заради изключване на електрогенератор, предаде РИА Новости.
В съобщение на компанията се съобщава, че по време на полета е отказал основният електрогенератор на самолета, като вторият е продължил да работи.
Самолетът Airbus A330-300, на борда на който е имало над 270 пътници, се е приземил успешно в Хонконг в около 03.00 часа местно време (21.00 часа българско време).
Междувременно търсенето на MH370 се активизира след забелязването на още отломки в южната част на Индийския океан, където в понеделник кораби и самолети от няколко държави претърсваха водите за изчезналия Боинг 777, предаде AFP.
Предизвикателството да се открият все още неидентифицираните останки от товар става все по-голямо на фона на тропическия циклон, бушуващ в северната част на океана, който заплашва да влоши и без това трудните условия, които възпрепятстват спасителните усилия.
В понеделник Китай съобщи, че един от неговите самолети е забелязал „подозрителни” отломки. Вчера австралийски самолет забеляза дървен палет, колани и други отломки. През уикенда Франция и Китай разпространиха сателитна снимка, която също показва плаващи обекти в района на западното австралийско крайбрежие, което вдъхна надежда за разгадаването на мистерията за липсващия в продължение на вече две седмици самолет.
САЩ изпращат високочувствителен локатор за откриване на обекти на голяма дълбочина на мястото, където бяха открити отломки, които може да са от изчезналия Боинг 777 на Малайзийските авиолинии, предаде ИТАР-ТАСС.
По данни на официалния представител на 7-ми флот на САЩ Крис Бад, хидролокаторът може да намери „черната кутия” на дълбочина от над 6000 метра. По думите му, изпращането на специално оборудване и опитни специалисти е необходимо, тъй като трябва незабавно да започне търсенето на бордовите записващи устройства в случай на откриване на мястото на падане на самолета.
Към операцията в южната част на Индийския океан се присъединиха два китайски самолета Ил-76, с което се увеличи до 10 броят на участващите в търсенето самолети,предоставени от Австралия, Китай, Нова Зеландия, САЩ и Япония.