Проектът, с който германците се изложиха

| от |

Гафовете около строителството на новото берлинско летище не секват – сега се оказа, че един от главните проектанти изобщо не бил инженер. Междувременно цял свят се смее на германците, че не могат да построят едно летище, пише Дойче веле.

berlinairport

Главният проектант на противопожарната инсталация на берлинското летище Алфредо ди Мауро няма нужното инженерно образование, а е обикновен чертожник. Той е работил в продължение на години към една от проектантските фирми на летището. „Всички ме смятаха за инженер и аз не им противоречах“, казва той за агенция ДПА.

В крайна сметка ди Мауро бе уволнен – поредното уволнение след цяла поредица несполуки около строежа. Шефът на техническия отдел Хорст Аман, който бе привикан да спасява проекта през август 2012 година, се оказа неспособен да се справи със задачата и се наложи да си тръгне. Наследничката му Регина Тьопфер на свой ред бе уволнена през февруари 2014 година.

Пропуските са навсякъде

Всъщност най-големият проблем пред откриването на летището е дефектната система за противопожарна защита. Проблемът е известен още от май 2012, но въпреки това вентилационната система и до днес не функционира. Основните упреци са към архитектите и тяхнето прекалено нестандартно решение – димът да не се насочва нагоре, а да бъде изведен под терминалите. Пълна техническа лудост, която обаче налага цялостно препроектиране, с което сега са се заели концерните Бош и Сименс.

Това изобщо не е всичко – кабелните шахти са презапълнени, няма достатъчно гишета за чекиране и багажни ленти. Охладителните системи нямат достатъчно мощност, респективно цялата компютърна техника е застрашена от прегряване и принудително автоматично изключване.

Пропуски има и в останалата инфраструктура, включително що се отнася до пистите за излитане и кацане. В момента те са почти непригодни за паралелни излитания и се налага да бъдат преизчислявани. А и това не е всичко – летището е предвидено за 27 милиона пасажери, което – според експертите – е недостатъчен капацитет. Оттам следва, че веднага след официалното откриване трябва да започне и разширяването на летището.

Скъпо, по-скъпо, още по-скъпо

В началото на строежа се смяташе, че разходите ще възлeзат на 2,5 милиарда евро. Но това бе в далечната 2006 година. „Никой не знае колко ще струва в действителност новото летище. Досега са изразходвани 4,7 милиарда, но в тази сума не е включено изграждането на паркингите и транспортните възли. В момента се говори за 6 милиарда евро, но тази сума не е окончателна“, казва Мартин Делиус, председател на комисията, която разследва случая със строежа на летището.

Очертава се и още един проблем от друга посока – според медиите, Европейската комисия проверявала дали не трябва да бъдат възстановени субсидиите в размер на 30 милиона евро. Авиокомпания Ер Берлин пък е подала искова молба за обезщетение в размер на 48 милиона евро за загубите си от многократното отлагане на откриването. Пикантното в цялата тази история е, че през 2012 молбата е подадена от същия Хартмут Медорн, който сега е шеф на летището, а навремето е бил шеф на Ер Берлин.

Бившият шеф на техническия отдел на летището Йохен Гросман пък е заподозрян в корупция – прокуратурата го обвинява в получаването на подкуп в размер на 1,5 милиона евро. Срещу него се води и второ разследване – за договори, сключени в противоречие с правилата на свободната конкуренция.

 
 
Коментарите са изключени за Проектът, с който германците се изложиха