В Сочи беше развят и българският флаг

| от |

Скиорката Мария Киркова развя българския трибагреник в Сочи по време на откриването на олимпийските игри в Сочи.

1

Церемонията започна с клип на азбуката, като всяка една буква представляваше символи от руската култура. Последва обратно броене и начало на второ действие на частта – „Гласовете на Русия“ и операта „Княз Игор“ на Бородин. Емблемата на игрите – момиче на име Любов полетя над красотите на Русия – Байкал и Камчатка. В края на тази първа част, във въздуха бяха издигнати пет цветя, които разцъфнаха и образуваха олимпийските кръгове. За жалост на домакините, едно от тях не успя да разцъфне и един от кръговете бе по-малък от останалите.

Screenshot_1

Следващата част включваше химна на Русия, последван с издигането на знамето. Петимата, които издигнаха знамето бяха космонавти, сред които втората жена летяла в космоса Светлана Савицкая, както и Тодор Николаевич.

След това започна парадът на нациите. Всяка една страна делегира свой представител, който гордо носеше националния флаг. Нациите влизаха по азбучен ред, с изключение на Гърция, която влезе първа, тъй като първата Олимпиада се е провела там, както и Русия, която бе последната нация, тъй като е домакин на събитието. Българският знаменосец Мария Киркова поведе родните олимпийци в Сочи.

Последва реч на президента на организационния комитет на „Сочи 2014“ Дмитрий Чернишенко и на президента на МОК Томас Бах.

„Дами и господа, добре дошли на Зимните олимпийски игри в Сочи. Русия е най-голямата страна в света. Страна, в която Европа среща Азия. Ние сме горди да приемем игрите на света. Нашият президент Путин имаше мечта, която седем години по-късно се превърна в реалност. Много хора вложиха частица от себе си, за да са част от този проект. Днес нашите надежди са свързани с главните герои на този празник – спортистите. Тези хора живеят и тренират години, за да оставят мечта в историята. Вашият талант, да преодолявате невъзможното, ни възхищава. Нашите игри ще бъдат горещи заради нашите сърца. Нашите игри ще бъдат и ваши – на всеки един от вас. Олимпийските игри ни обединяват. Благодаря на всички за подкрепата“, заяви Чернишенко.

„Добър вечер, Сочи! Добър вечер, Русия! Добър вечер, скъпи спортисти. Добре дошли на 22-ите Зимни олимпийски игри. Тази вечер ние пишем нова страница в историята. Дойдохме тук с голямо уважение към богатата и разнообразна история на Русия. Огромното желание на руснаците да са домакин на олимпийски игри, говори за тяхната страст към спорта. Тук всичко бе направено само за 7 години. Искам да благодаря на всички, заради които това събитие е факт. Благодаря на хората от този регион. Благодаря ви за търпението и разбирането при тези години на трансформация. Вие живеете в олимпийски регион. Хилядите доброволци ни посрещат с прочутото руско гостоприемство. От този момент нататък тук са не само най-добрите атлети, но и олимпийски спортисти. Вие дойдохте тук със своята олимпийска мечта. МОК иска вашата мечта да се сбъдне. Правилата важат за всеки един спортист, без значение от къде идва. Вие ще приемете победите и загубите с достойнство. Вие сте пример за мирно общество. Олимпийският спорт обединява хората. Да, възможно е, когато се опитваме да постигнем най-великата победа в живота си, да изпитваме своето уважение към съперниците си. Олимпийските игри са спортен празник, който прегръща човешките същества и ги превръща във велик съюз. Спортистите са най-добрите посланици на страните си. Уважавайте техните олимпийски послания. Скъпи атлети, уважавайте играта и бъдете чисти. Трябва да имате уважение към колегите си“, заяви Томас Бах.

„Обявявам за открити Олимпийските игри в Сочи“, заяви президентът на руската федерация Владимир Путин.

Последва издигането на олимпийското знаме, като в тази церемония участие взеха първата жена, летяла в космоса – Валентина Терешкова, както и режисьорът Никита Михалков. Зрителите чуха и химна на олимпийските игри в изпълнение на оперната певица Анна Нетребко. Малко по-късно бе произнесена клетва за безпристрастност от съдиите.

Предпоследната част на церемонията включваше хореографи на кънки, които започнаха да разкриват тайната от последното събитие от откриващата церемония.

На стадиона се появи и Мария Шарапова, която предаде факлата с олимпийския огън на лекоатлетката Елена Исинбаева, тя я поднесе на някогашния шампион по борба Александър Карелин, а той на художествената гимнастичка Алина Кабаева. Олимпийският огън запалиха легендите Ирина Роднина (във фигурното пързаляне) и Владислав Третяк.