Учени от Колежа „Албърт Айнщайн” на Университета Йешива са направил запис на процеса на създаване на спомени в мозъка, пише Gizmodo.
Изследователите са успели да наблюдават как молекулите се превръщат в структури, които ни правят това, което сме. Би могло да се каже, че ако има душа, то това е тя. По-рано японски изследователи наблюдаваха как се формира мисъл, което обаче е съвсем различен процес.
Учените от Йешива определят „наблюденията върху молекулярната основа на спомените” като „изключителен пробив, какъвто никога не е постиган при опити с животни.”
Изследователите са разботили модел с мишка, в който молекулите, отговорни за формирането на спомени са били отбелязани с флуоресцентна светлина, така че да бъде видяно движението им в реално време в живи мозъчни клетки.
[youtube id=“6MCf-6It0Zg“ width=“667″ height=“356″]
Учените стимулирали невроните в хипокампуса, частта на мозъка, където се създават и съхраняват спомените. След това те видели флуоресцентно светещи молекули на матрична (информационна) рибонуклеинова киселина(мРНК) да се формират и да пътуват през невронните разклонения.
Учените са открили, че белтъчните бета-актин протеини се синтезират в точно опрелено време и на точно определено място. Според тях при процеса на формиране на спомени невроните избирателно активират синтеза на протеин и след това я спират.