Бившият премиер на Полша Доналд Туск пое поста председател на Европейския съвет, като обеща "безмилостна решителност" да съживи икономиката и да защити ЕС както от външни, така и от вътрешни заплахи.
Туск, който е първият човек от бившия съветски лагер, поемащ ръководната роля в ЕС в момент на напрежение с Русия, заяви на церемонията по предаването на властта с предшественика си Херман ван Ромпой, че блокът е изправен пред предизвикателство от "врагове". "Политиката се завърна в Европа. Историята се върна", заяви Туск, който беше избран на среща на върха през август да оглави Съвета, включващ 28-те лидери на ЕС.
На фона на възхода на партиите, които се противопоставят на ЕС, и заплахите на Великобритания да се оттегли от съюза, Туск заяви, че ще се съсредоточи върху защитата на "основните ценности, солидарност, свобода, единство срещу заплахите за ЕС, идващи както отвътре, така и отвън".
"Днес не само евроскептиците поставят под въпрос ценностите на ЕС, ние също така имаме врагове, не само скептици", допълни бившият полски премиер, без да се впуска в подробности. Туск, който е бивш член на продемократичния полски профсъюз "Солидарност", заяви, е ЕС трябва да бъде силен на международната сцена, като допълни, че той трябва да гарантира сигурността на границите си и "да подкрепи съседните страни, които споделят нашите ценности".
Туск също така обеща да помогне за спасяването на европейската икономика, която създава притеснения, че е на ръба на нова рецесия, висока безработица и дефлация. "Нуждаем се от безмилостна решителност за прекратяване на икономическата криза", заяви той и призова за завършването на европейския валутен съюз, въпреки че страната му все още не използва единната европейска валута.
Туск завършва новото топ трио на ЕС наред с Жан-Клод Юнкер, председател на ЕК, и Федерика Могерини, върховен представител на съюза по външната политика и сигурността. Изборът на Туск на стратегически пост, включващ координирането на държавните и правителствените ръководители на страните членки и представляването на съюза навън подчертава възхода на страните от бившия Варшавски пакт 25 години след падането на Берлинската стена и десет години след присъединяването им към съюза.
"Сега любимият син на Полша е начело на най-важната институция на ЕС", заяви бившият белгийски премиер Ван Ромпой преди да предаде на Туск символичен звънец, използван за начало на срещите на върха на ЕС. /АФП/БГНЕС