Въпреки това той не беше категоричен за това дали е против евентуално разширяване на санкциите.
"Искам ЕС да достигне до споразумение в диалога и да говори с един глас. Все пак Гърция също страда от санкциите", каза Ципрас.
В интервюто той отхвърли и възможността да е търсил и други източници на средства - от Русия и Китай, за изплащане на дълговете на Гърция към европейските й и международни кредитори.
"За момента ние имаме в съзнанието си само европейското решение", каза още Ципрас. Според него фактът, че е бил поздравен след победата си от толкова световни лидери, в това число и с телефонно обаждане от американския президент Барак Обама и руския държавен глава Владимир Путин "показва колко много международни интереси има в това Гърция да продължи икономическия си път на стабилност и връщане към растежа".
В интервюто Ципрас заема и категорична позиция за удължаването на досегашната програма на страната за финансова помощ.
"За нас старата спасителна програма е мъртва. Предложението за удължаването й с шест месеца е парадоксално. Всеки, който има такива идеи си губи времето", заяви още премиерът на Гърция.
Въпреки това по-рано днес стана ясно, че Гърция възнамерява да поиска продължаване на споразумението с кредиторите.
Гърция се очаква да поиска удължаване с 6 месеца, но все още се преговаря за условията.
"Няма кредитно споразумение с Гърция, има гръцка спасителна програма, в тази формулировка е ключът. . . Въпросът е дали тази програма ще приключи, "да" или "не", отговори задочно германският финансов министър Волфганг Шойбле.
Пред изданието Ципрас не отхвърли и възможността да покани германския канцлер Ангела Меркел на посещение в Атина.
"Защо не. Ние сме известни с нашата гостоприемност. Вратите винаги са отворени", каза той.
Ципрас определи като "историческо задължение" получаването на репарации от Германия за окупацията й по време на Втората световна война. / dir.bg