Днес режисьорът, сценарист и актьор Тери Гилиъм навършва 75 години. Ето най-добрите му филмови класики...
Летящият цирк на Монти Пайтън
Разбира се, че започваме с „Монти Пайтън“ – класика в британската телевизия и комедийните скечови поредици като цяло. Освен, че играе в нея, Гилиъм пише и някои от епизодите на шоуто. Впоследствие дори режисира филма „Монти Пайтън и Свещения Граал“.
Джабъруоки
Първият пълнометражен режисьорски проект на Гилиъм се появява две години след „Монти Пайтън и Свещения Граал“ и е адаптация на поемата на Луис Карол, която намира място и в Алиса впоследствие.
Бразилия
Абсолютна антиутопична класика. Мечтата на Гилиъм е да адаптира „1984“ на Оруел и го прави. За съжаление година преди неговия филм се появява лента със същото име, затова той променя много елементи и дори името на филма. „Бразилия“ е номиниран за два „Оскара“ – единият за сценария на Гилиъм, заедно с Том Стопард и Чарлз Маккеон, което до този момент е единствената му лична номинация, и е абсолютно задължителен.
Приключенията на барон Мюнхаузен
Гилиъм обича фантастичните истории и други светове, затова не е странно, че единствената читава филмова адаптация на романа на Рудолф Ерих Распе е именно негова. „Приключенията на барон Мюнхаузен“ има четири номинации за „Оскар“, а Джон Невил като Барон Мюнхаузен и Ума Търман като Венера са нещо, което трябва да се види, независимо от възрастта ви.
Кралят на рибарите
Класикът Джеф Бриджис среща титана Робин Уилямс в тази драма за двама мъже, които съдбата събира, заради грешката на единия. Филмът носи „Оскар“ на актрисата Мерседес Рул и е велик. Естествено.
12 маймуни
Антиутопична класика, която наскоро получи и своята телевизионна адаптация. Все пак нищо, дори и новата и модерна телевизия, не могат да се сравняват с кинотворбата на Гилиъм. Адаптация по френския филм „La jetée“ историята разказва за мъж, който пътува назад във времето, за да спаси човечеството от тотално изтребление, без сам да знае, че той е част от проблема. Филм от времето, когато Брус Уилис не снимаше само екшъни и който носи първата номинация за „Оскар“ на Брад Пит.
Страх и омраза в Лас Вегас
Адаптация по автобиографичния роман на Хънтър Томпсън, един филм, в който Джони Деп, ако не сте го гледали в нищо друго освен „Карибски пирати“, ще ви изненада брутално. Опиянаващо наркотичен, в буквалния смисъл на думата, „Страх и омраза в Лас Вегас“ е едно от ненадминатите заглавия в своя жанр.
Братя Грим
Недооценената творба на Гилиъм, в която той по своя магичен и неподражаем начин смесва реалното с фантазното, е един от филмите, които хората рядко харесват. И все пак. Гилиъм изследва творчеството на братята Якоб и Вилхелм Грим – в ролите Мат Деймън и Хийт Леджър, в което правопропорционално на тяхното адаптиране на страшни народни приказки се забелязват свърхестествени случки.
Сделката на доктор Парнасъс
Не, този филм не е тук, защото е последният заснет от Хийт Леджър, по-точно недовършен от него, а защото заслужава. Гилиъм навлиза в новия си период, но не изоставя старите си навици да изследва човешката душа, ум и доброто и злото по един приказен начин. Историята на доктор Парнасъс, един цирк и една сделка с дявола е именно това. Леджър така и не довършва филма, което е жалко, но пък прави прекрасна роля, която поделя с Колин Фарел, Джъд Лоу и Джони Деп.
The Zero Theorem
Последният режисиран от Гилиъм филм засега мина някак незабелязано по световните кина, а у нас дори не се появи. Кристоф Валц играе гениален математик, който трябва да докаже Zero Theorem – общо взето, че краят е едно голямо нищо и животът няма смисъл. Освен, че изследва тези изконни въпроси, филмът се занимава с други аспекти на живота и смъртта. Футуристичен и доста различен. Абсолютно не „чашата чай“ на всеки и въпреки това...
Тери Гилиъм – творец, комик, американец, мислещ човек и изключителен режисьор, навършва 75 години днес!
Ще е жалко, ако не сте гледали нищо на Тери Гилиъм, защото това значи, че сте изпуснали едни от най-странните, футуристични, наситени с ирония, сарказъм и донякъде бруталност филми от миналия и този век.
Кариерата на Гилиъм или по-точно известността му, започват със старта на „Монти Пайтън“ – комедийна група съставена от петима британци и господин Гилиъм, които снимат комедийното шоу „Летящият цирк на Монти Пайтън“ през 69-та. Чувството им за хумор е толкова размазващо, че шоуто неизменно става хит. Днес то е класика и ако не сте го гледали, защото не е от вашето време, то го препоръчваме без притеснения и задръжки.
Шоуто приключва през 1974-а, през 1975-а се появява филмът „Монти Пайтън и Свещения Граал“, а веднага след това Гилиъм започва да режисира собствената си кариера на модерен визионер.
Най-добрите му филми, а не се съмнявайте, че те са достатъчно и са оформили голяма част от ранното ни съзряване, са в нашата галерия горе.