От месец май френската океанографската шхуна "Тара" претърсва водите на Средиземно море за микрочастици от пластмаса от всякакъв произход и състав, които го замърсяват, съобщава Франс прес. Целта е да бъде изготвена първата синоптична картина на тези вредни синтетични вещества, които човекът изхвърля в морската шир. Новата научна мисия е организирана след дръзката обиколка на Арктика през 2013, свързана с въздействието на климатичното затопляне върху планктона (началото на хранителната верига) във високите географски ширини.
Тя е първото мащабно научно изследване по продължителност и площ (12 000 км, изминати за 7 месеца,10 страни, чиито териториални води ще бъдат прегледани и ще бъдат взети проби от тях). Целта е да се установи - количествено и качествено - глобалният размер на това замърсяване с небиоразграждащи се частици. След Франция, Италия, Албания, Гърция, Ливан и Кипър, "Тара" поема по посока на Малта. Мисията предвиждаше голям престой в началото на август в Хайфа и Тел Авив в Израел, който беше анулиран заради конфликта в ивицата Газа. От началото на мисията "Тара-Средиземноморие" през пролетта учените, които се редуват на борда на шхуната, са осъществили няколко десетки спирания и са събрали от повърхността над 200 проби, съдържащи микрочастици от пластмаса с размери между 300 микрона (13 милиметра) и 5 см.
Събраните и съхранени на борда проби след това ще бъдат изпратени в европейски и американски лаборатории, където ще бъдат подложени на презицен анализ с помощта на най-усъвършенствана техника и научни познания.
С БТА