Сладкият живот е враг на човечеството

| от |

Лекарите обявиха война на захарта. По степен на вреда я сравняват с тютюнопушенето и директно я свързват със затлъстяването и дори рака. Но има и друго мнение – трябва просто да се усвоят други навици на хранене, които отговарят на елементарното чувство за мярка.

Скоро Световната здравна организация (СЗО) обяви за намерението си да намали препоръчителната доза на приемане на захар, а на страниците на влиятелни западни издания около нея се разгърна остра дискусия. Според мнението на много лекари обхваналата света епидемия на затлъстяване в голяма степен се дължи на производителите на хранителни продукти, които не посочват или занижават показателите на съдържащата се в тях захар. А между другото, твърдят медиците, захарта развива у потребителите истинска зависимост. По същество това е същият този тютюн, пише например в публикация на Independent епидемиологът Саймън Кейпуел.

Нещо повече, много участници в дискусията, позовавайки се на изследвания на учени от СЗО, смятат за практически доказана връзката между употребата на захар и раковите заболявания, а също така и опасността от появата при любителите на сладки неща на Алцхаймер. За децата пък захарта е все едно алкохол, цитира The Guardian думите на ендокринолога Робърт Лустиг.

Употребата на всякакви продукти над нормата най-малкото не е полезно, ако не и вредно, заяви за „Гласът на Русия” експертът от Института за конюнктурен аграрен пазар Евгений Иванов. В някои случаи заменянето на захарта с нейни изкуствени аналози, особено в детското хранене, изобщо е противопоказно и това е посочено в законодателните актове на много страни. Захарта, според експерта, трябва да се употребява в рамките на ежедневните норми, които са 10-15 процента от общото количество калории за денонощие, което на свой ред зависи от пола, възрастта, килограмите и други индивидуални показатели на човека.

Проблемът за употребата на захар изисква детайлен анализ и изобщо вкупом да се слага „черна точка” на всеки продукт, меко казано, е лекомислено, подчертава Евгений Иванов:

-Е, добре – изцяло сме отказали захарта и какво, ще настъпи ли щастие за човечеството? Съмнявам се… Друг е въпросът, че комбинацията от твърде сладка, твърде мазна храна, която през последните десетилетия преобладава, не е твърде полезна. Тоест трябва умерено да се употребяват мазнини и захар, в пределите на нормата, и всичко ще е наред.

Впрочем анализаторите не изключват, че разгърналата се „антизахарна” кампания има не толкова здравеопазваща, колкото чисто икономическа причина. Това е логично, ако само преброим фармацевтичните корпорации, които ежегодно пускат на световния пазар нови заместители на захарта и диетични биодобавки.

 
 
Коментарите са изключени за Сладкият живот е враг на човечеството