Само дни остават до референдума на 18 септември, а все повече шотландци се обявяват за независимост от Англия, пише Дойче веле. Едно ново проучване на общественото мнение алармира Лондон и го принуди спешно да действа.
Англия е готова да предостави повече автономни права на Шотландия. Британският финансов министър Джордж Озбърн зави пред телевизията BBC, че е възможно регионалното правителство в Единбург да получи повече правомощия във фискалната политика, данъчната и социалната сфери.
Съответните планове щели да бъдат представени в следващите дни и да влязат в сила веднага след референдума, в случай, че шотландците гласуват за оставане в 300-годишния съюз с Англия. „Шотландия ще получи най-доброто и от двете места“, заяви Джордж Озбърн. Изявленията на британския финансов министър идват в момент, в който социолозите установиха, че идеята за независимост от Англия за първи път събира, макар и малко, мнозинство от гласове.
В проучването, направено от института YouGov по поръчка на „Сънди таймс“, 51 процента от анкетираните шотландци, имащи право на глас, се обявяват „за“ отделяне от Великобритания, а 49 на сто са „против“. Ако и на референдума на 18 септември мнозинството шотландци гласуват по подобен начин, независимостта на страната ще бъде обявена през пролетта на 2016 година.
Лондон се опитва да прави подаръци
Лондон се надява, че ще съумее с помощта на някои компромиси и обещания за повече автономия да разубеди част от поддръжниците на независимостта. Според социологическите анкети, шотландците всъщност желаят среден път – повече самостоятелност, но не и окончателна раздяла с Англия.
С оглед на резултатите от последните анкети, Джордж Озбърн отново подчерта колко важен ще е всеки глас в деня на референдума: „Ако хората не са били съвсем сигурни дали да си останат в къщи или да гласуват с „не“ за отделянето, днес тези съмнения вече не съществуват“, заяви Озбърн за BBC.
Същевременно той подчерта категорично, че Великобритания няма да допусне оставането на британската лира като валута в Шотландия, ако страната се отдели от Обединеното кралство. Тази забележка беше адресирана към онези шотландски привърженици на независимостта, които се изказват за запазване на британската валута.
Агитация до последния ден
Вестник „Таймс“ пише, че британският премиер Дейвид Камерън ще отправи обръщение към шотландския народ няколко дни преди референдума в Шотландия. Той е заявил и това, че в случай на отделяне на Шотландия, няма намерение да подава оставка като премиер. Според вестника, британската кралица Елизабет II следи с тревога новините около общественото мнение в Шотландия, опасявайки се от конституционна криза.
Вицепремиерката на Шотландия Никола Стърджън, която е привърженик на независимостта, окачестви резултатите от последните анкети като „извънредно положителни и окуражаващи“ и призова своите съмишленици да удвоят усилията си за постигане на добър краен резултат. И двата легера обявиха, че ще използват оставащото време до референдума, за да агитират още по-интензивно сред шотландското насаление.