България заслужава една по-добра енергийна сигурност. САЩ подкрепят възможностите за диверсификация и ще изпратят в София експерт, който да подпомогне София в съставянето на една енергийна програма, ориентирана към бъдещето. За да задълбочат двустранното си сътрудничество САЩ и България ще създадат 4 работни групи. Това заяви държавният секретар Джон Кери, предаде репортер на БГНЕС.
България заслужава по-добра сигурност
Има много големи възможности за инвестиране. Обсъдихме преди всичко значението на енергийната диверсификацията, която не е насочена срещу трети страни, каза Кери на съвместната си пресконференция с българския министър-председател Бойко Борисов.
Ще изпратим енергиен експерт в България, който ще помогне да се разработи план какво да се направи в бъдеще, обеща държавният секретар.
САЩ са готови да помогнат на България да защити бъдещето си. Ние сме готови да привлечем инвестиции, да създадем един план за енергийното бъдеще на България, каза Кери. САЩ ще изпратят един енергиен експерт, който да работи в Министерството на енергетиката и да може да помогне при разработване на план за развитие на сектора, посочи високопоставеният гост. Той поясни, че българският министър-председател се е съгласил, че в процеса трябва да се включи банката "Ексимбанк". Ключ да има инвестиции е да има прозрачност на инвестициите, колкото по-бързо се въведат реформите, толкова по-бързо ще се създадат възможности за тези инвестиции, заяви Кери.
На въпрос предвиждат ли се американски инвестиции в България и дали "Уестингхаус" ще бъде инвеститор у нас, държавният секретар на САЩ Джон Кери подчерта, че тези въпроси са обсъдени по време на разговорите му с президента и премиера. "Няма никакво съмнение има много големи възможности за инвестиране", каза той и подчерта, че Вашингтон подкрепят преговорите на "Уестингхаус" със София за изграждането на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй". Никоя страна не бива да бъде зависима от една друга страна за енергийната си независимост, каза държавният секретар.
Знаем, че гражданите се притесняват какво ще стане след спирането на Южен поток, ние сме готови да помогнем на правителството в бъдеще, увери той.
Заявявали сме много пъти, че има мораториум върху проучването за шистов газ, докато се намери технология, която гарантира чистотата на екологията. Това е най-плодородната ни част от България. Тук нашата позиция е много ясна и нашите партньори я знаят, каза Борисов.
Има работна група и ясно съм поискал помощ "Уестингхаус" да бъде инвеститор в този проект и тази работна група ще продължи, включвайки от тяхната "Ексимбанк" да намери схема, която да бъде такава, че да не ни задължава да минаваме дефицита или да се дава гаранция, която да е за сметка на дълга, уточни Борисов.
Интерконекторът с Гърция да се изгради с европейски пари, запознах и партньорите с нашата идея заедно с ЕК за газовия хъб на турската граница, ако действително този проект между Русия и Турция се осъществи, добави още Борисов.
Джон Кери заяви, че САЩ подкрепят идеята за изграждане на интерконектор между България и Гърция.
САЩ и България създават 4 групи
Създадохме 4 работни групи, за да задълбочим нашето партньорство, обяви Джон Кери.
България живее във времена, изпълнени с предизвикателства. Аз съм тук днес, да кажа на всеки български гражданин, че Америка е абсолютно ангажирана с просперитета на България. Като съюзници България и САЩ застават рамо до рамо повече от десетилетие, заяви държавният секретар.
Той не подмина и борбата с корупцията в България. Страната ви трябва да засили своите усилия да спре процесите на корупция, каза Кери, който е работил като прокурор и като такъв е работил по превенцията на корупцията и борбата с пране на пари., разказа той. Нито един регион не е предпазен от корупция, но най-вече трябва да знаем, че всички страдаме от такива неща. Затова САЩ напълно подкрепя България в реформите в съдебната система, каза още той.
Сега е моментът да надградим всичко. Увеличаваме броя на отворените места за българите по програма за обмен на младежи, увеличаваме броя на местата за българи, които да участват в различни програми. Доволен съм, че САЩ си партнират с българските граждани за опазване на културното наследство в тази страна – включително "Св. Тодор" в Бобошево. Посетих ротондата "Св. Георги" и се подсетих за отговорността на всички ни, че трябва да опазим връзката ни с миналото. Да опазим миналото, особено когато древни богатства стават жертва на продължаващи военни действия и грабежи. Ако останем ангажирани и ако можем нашите думи да уплътним с действия, ще смятам, че ще се справим с предизвикателствата да укрепим демокрацията не само в България, но и в региона. Очаквам с нетърпение да работим в годините напред, за да изпълним тези наши цели, добави още Кери. /БГНЕС