Един ден Роуз-Лин Фишър се замисля дали сълзите от мъка са различни от тези от щастие и започва да ги разглежда под микроскоп.
След като изследва над 100 различни сълзи тя стига до извода, че базалните сълзи (тези, които тялото ни произвежда, за дa действат като смазка за очите ни) се различават драстично от сълзите от рязане на лук.
Сълзите от смях се различат драстично от тези от скръб. Като капка от океана всяка човешка сълза съдържа парченце емоция и опит. Проектът на Фишър се нарича “Топографията на сълзите”.
Джоузеф Стромбърг от Колежа по изкуство и науки към Smithsonian обяснява, че има три основни вида сълзи: базални, рефлексни и физически (предизвикани от емоции). Всички те съдържат органични съставки, включително масла, ензими и антитела, които са заобиколени от солена вода. Различните видове сълзи съдържат различни молекули. Хормоните при сълзите, причинени от емоции са на протеинова основа и при тях е наличен левицин – естествено болкоуспокояващо, което се освобождава от мозъка, когато сме стресирани. Освен това погледнати под микроскоп се вижда как солта в сълзите се кристализира и приема различни форми. Фишър споделя, че това зависи от много фактори: “Има толкова много променливи – вискозитета, условията в стаята, скоростта на изпаряване и дори настройката на микроскопа”.
При сълзите, също като при снежинките и пръстовите отпечатъци, няма две еднакви. Разликата е потресаваща.