Поправката на Конституцията за съдебната реформа започна с фалстарт, след като специално създадената комисия в парламента не одобри на първо четене проекта на правосъдния министър Христо Иванов. Реформата на основния закон, която засяга основно ВСС, изисква гласовете на поне 160 депутати в пленарната зала, но се срина още на ниво гласуване в ресорната комисия.
Това не е фатално и не пречи поправката да бъде подложена на гласуване в пленарната зала. Междувременно управляващите се опитват да осигурят нужното мнозинство от 160 депутати, като Mediapool разкри, че се водят преговори с част от БСП за позитивен вот в замяна на номинацията на Мая Манолова за национален омбудсман.
Промените бяха отхвърлени с 5 на 6 гласа и 1 въздържал се.
БСП бяха твърдо против, тъй като според тях е спорно дали не трябва да се свика Велико народно събрание, за да се променя Конституцията, а и твърдят, че промените нямат смисъл. Представителите на ДПС и „Атака" също бяха против, както и един от АБВ.
По-късно стана ясно, че от заседанието са отсъствали двама депутати от управляващото мнозинство - Димитър Делчев от Реформаторския блок, представител на ДГБ на Меглена Кунева, и Емил Димитров - Ревизоро от Патриотичния фронт, които можеха да обърнат гласуването. Незнайно защо двамата представители на БДЦ гласуваха различно - "за" и "въздържал се".
От заседанието отсъства и представителят на АБВ Кирил Цочев, но за момента депутатите на Георги Първанов остават против промяната на Конституцията.