Янис Пападимитриу, "Дойче Веле"
Гърция се нуждае от реформа на данъчната система и преразглеждането на договорите с кредиторите, а не да се отказва от еврото. Такава е позицията на Йоргос Статакис, отговарящ за икономическата политика на Коалицията на радикалните леви сили СИРИЗА.
Статакис, който има научна степен от британски университет, е смятан за министър на икономиката в сянка и за един от най-умерените представители в СИРИЗА, имаща всички шансове да спечели предсрочните парламентарни избори, насрочени за 25 януари. За разлика от влиятелното ляво крило на СИРИЗА и неговия лидер математика Панайотис Лафазанис, той настоява Гърция да запази членството си в еврозоната.
Три приоритета
В интервю по радиото, което се радва на голям отклик, Йоргос Статакис обясни своята позиция: "План Б, който се състои в излизане на Гърция от еврозоната, не трябва да се обсъжда. Нашето място е в еврозоната". Въпреки това икономистът настоява за преразглеждане на съществуващите договори с международните кредитори на Атина.
В интервю за "Дойче Веле" той представи своята програма за икономическа политика на СИРИЗА: "Разбира се, че Гърция възнамерява да изпълни поетите от нея ангажименти. Но това трябва да стане поетапно, за да не се пречи на възстановяването на пълноценния икономически и социален живот в страната". Статакис посочи 3 приоритетни направления, които биха могли да станат основни за коалицията на радикалните леви сили при провеждането на икономическата политика.
На първо място, според него, дългът на Атина трябва да се връща разумно, без да се забравя за бъдещето на страната и без да се пречи на икономическия подем. Второ, икономистът настоява за преразглеждане на действащите кредитни споразумения. Според него те трябва да бъдат заменени с инвестиционни програми. Трето, трябва да се проведе коренна реформа на системата на държавно управление и данъчното законодателство на Гърция.
Реформа на данъчната система
С необходимостта да се реформира данъчната система, вероятно, не биха спорили даже и международните кредитори на Атина. Въпреки модернизацията на финансовата система, данъците останаха непрозрачни. От ден на ден те се променят в зависимост от състоянието на държавния бюджет. Освен това разследването на сериозни данъчни престъпления в Гърция много често неоправдано се забавят и преждевременно се протакат. Икономистът на СИРИЗА Статакис обещава да направи гръцките данъци "ефективни и справедливи".
Трябва да се започне с привличането към отговорност на състоятелните гръцки граждани, които не си плащат налозите. Според Статакис, оптимизирането на данъчната система ще позволи повече средства да отиват за социални нужди – да се повиши минималната заплата до 750 евро месечно и да се увеличи необлагаемия данъчен доход до 12 000 евро, както и да се подкрепят социално слабите семейства с помощи за комуналните услуги.
Коалиционното правителство, в което влизат консервативната Нова демокрация и социалистите от ПАСОК, обвиняват СИРИЗА, че тя вдъхва в сърцата на хората необосновани надежди. Мнозина наблюдатели в Атина споделят това мнение. Йоргос Статакис отговаря на упреците с цифри: "За да изпълним всички споменати в нашата програма обещания за оказването на финансова помощ на едно отделно взето гръцко семейство, от бюджета трябва да се отпуснат максимум 900 евро".
Статакис също така не се уморява да повтаря, че СИРИЗА се ориентира към нуждите на бедните и нуждите на тези, "от които днешната политика на строги икономии изисква непропорционални жертви". 34% от населението на Гърция живее под прага на бедността, подчертава той.
В търсенето на съюзник
Ще започне ли Европа да симпатизира на СИРИЗА, ако лявоцентристката коалиция победи на предстоящите избори? Въпрос, който предизвиква в Гърция остра полемика. Германската Лява партия автоматично беше причислена към привържениците на гръцката СИРИЗА. Но за да получат подкрепа, необходима за провеждането на новата икономическа политика и за да се постигне преразглеждане на кредитните споразумения, само един съюзник в Германия не е достатъчен.
"Гръцките леви нямат никакви връзки с управляващите партии в Европа", заявява вицепремиерът и министър на финансите Евангелос Венизелос. Йоргос Статакис не е съгласен с подобни изявления. Според него Европа е разделена на два лагера. Той твърди, че една част от Европа настоява за продължаването на политиката на строги икономии, надявайки се някога тя да даде плодове.
Но има и привърженици на другата позиция – тези, които подкрепят меката парична политика на Европейската централна банка /ЕЦБ/ и се обявяват за нови инвестиционни програми. "Ние сме привържениците на този курс. СИРИЗА не е сама в това, тя е част от един широк спектър от политически сили, които в момента набират сили и се опитват да променят Европа из основи", заявява Йоргос Статакис.
В лицето на ЕЦБ, според него, СИРИЗА вижда един от най-важните си съюзници, особено след като директорът на банката Марио Драги обяви голямата програма за изкупуване на държавни облигации на страните-членки на ЕС. Нейното начало се предвижда да започне през първото тримесечие на 2015 г., въпреки че все още не е взето официално решение. "Разбира се, че подкрепяме мерките на ЕЦБ за борба с дефлацията и рецесията. В момента става дума да се определят мащабите на тези мерки", уточни Йоргос Статакис. Изгодата за Гърция от тяхната реализация е очевидна, резюмира икономистът от СИРИЗА. /БГНЕС