Общността на бит-монетите е събрала 16 400 лири за набедения за техен създател

| от |

Общността на бит-монетите е събрала 16 400 лири от дарения за 64-годишния мъж, който отрече твърдението на Newsweek, че е създател на виртуалната валута, пише The Telegraph.

bitcoin1

Любителят на макети на влакове, живеещ край Лос Анжелис беше посочен като тайнствения създател на дигиталните пари, допълва агенция „Фокус“. Бит-монетите са създадени и пуснати в интернет от личност или група от хора под псевдонима Сатоши Накамото през 2008 година. Той обаче никога не е давал официални изявления, нито информация за идентичността или мотивите си.

В разследващия материал на Newsweek синът на будистки свещеник Дориан Прентис Сатоши Накамото беше описан от семейството си като потаен и беше посочено, че е работил по секретни проекти на американската армия и като инженер за Hughes Aircraft. Часове след публикацията десетки репортери окупираха къщата му. Накамото отрече да се е занимавал с бит-монетите и заяви, че не е чувал за тях до момента, когато от Newsweek са се свързали него.

3670-3-7-fe0108-bitcoin-04

Кампанията за събиране на средства е организирана от Андреас Антонополус, директор по сигурността в Blockchain.info. Целта е по този начин да се поднесат извинения на Сатоши. “Ако този човек не е създателят на бит-монетите, средствата ще послужат като извинение за бъркотията, в която беше замесен, ще му помогнат да посрещне сметките за лекари и хонорарите за правни услуги, които може да му се наложи да използва или какво и да е друго. Преди всичко целта е да се намалят вредите, нанесени от безотговорната журналистика и да се покаже щедростта и симпатията от страна на общността, която знам, че е голяма”, обяснява Антонополус.

Ако Сатоши откаже да приеме сумата, той може да посочи благотворителна цел, за която да бъде използвана, а ако не желае да направи и това, средствата ще бъдат дарени на Electronic Frontier Foundation, която защитава правата на потребителите онлайн.

 
 
Коментарите са изключени за Общността на бит-монетите е събрала 16 400 лири за набедения за техен създател