Неизпълнени обещания в Сочи, година след Олимпиадата

Sochi's Olympic

Година след Зимните олимпийски игри в Сочи градът все още не се е превърнал в обещания от руския президент Владимир Путин курорт от световна величина, въпреки инвестициите от 51 млрд. долара. След приключването на световния форум обаче останаха редица спорни моменти.

Руските власти първоначално гарантираха, че голяма част от разходите за най-скъпата Олимпиада в историята ще бъдат поети от богати частни инвеститори, а не от държавата. Двама от олигарсите обаче изоставят задълженията си и сметките падат върху плещите на данъкоплатците.

За олигарсите това е шанс да си възстановят стотици милиони долари, тъй като те самите изпитват огромни затруднения след падането на цената на петрола, западните санкции срещу Русия и срива на рублата. За критиците на Путин това е доказателство за приятелския капитализъм в страната, който защитава богатите и властимащите от икономическата криза. Рисковете пред президента Путин се увеличават, тъй като Русия навлиза в рецесия, а същевременно страната се подготвя за домакинство на друго голямо международно спортно събитие – Световното първенство по футбол през 2018 г. При визитата на президента в Сочи през 2013 г. за първи път публично бе изразено неговото негодувание от извършените разходи, свързани със закупуване на земя от промишления магнат Ахмед Билалов. Самият Билалов напуска Русия няколко дни по-късно, след като прокуратурата започва разследване за корупция. Вниманието е насочено към въпроса - защо цената на терена за изграждането на ски-скоковете е раздута от първоначално изчислените 45 млн. на 300 млн. долара. Делото все още не е влязло в съда, а Билалов остава в доброволно изгнание в чужбина. Сбербанк, най-голямата руска банка, която се управлява от съдружника на Путин Герман Греф, се намесва и купува земята по поръчение на правителството. Отпуснат е заем за 1.7 млрд. долара, за да се финансира повече от 70% от инфраструктурата.

В момента проектът е на загуба, докато банката остава натоварена с огромния дълг.

Решението за Сбербанк е да вземе разрешение от Кремъл за размяна на Олимпийския проект, който струвал близо 2.7 млрд. долара по това време, за медийния център на Игрите, който бил собственост на регионалното правителство. Сделката бе потвърдена от говорител на заместник министър-председателя Дмитрий Козак.

Не е ясно колко би струвал медийният център, ако бъде пуснат за продажба на пазара. Ключовото в сделката е, че предавайки всичко на местното правителство, Сбербанк остава чиста относно заема за 1.7 млрд. долара. Сбербанк, където основен акционер е държавата, не пожела да даде коментар по темата.

В друг проект в Сочи Виктор Векселберг, който е третият най-богат руснак според класацията на "Форбс", инвестира половин милиард долара за изграждането на два огромни хотела до Олимпийския парк. Поради прекаленото насищане на града от новопостроени хотели, Векселберг решава да предаде собствеността над единия хотел на държавата. По този начин той прехвърля на държавата и заем за 450 млрд. долара. Сделката все още не е обявена официално, но говорител на Кремъл потвърждава предстоящото парафиране на договора. Компанията на Олег Дерипаска пък харчи 1.4 млрд. долара за реновиране на летището в Сочи, за изграждане на крайбрежното олимпийско село, както и на морското пристанище. Между фирмата и банката-кредитор текат преговори за преструктуриране на Олимпийския заем.

Пристанището, в което бяха налети милиони, получава само 20% от обещаните от правителството карго товари, което драстично смъква очакваните приходи. Компанията вече превърна товарното пристанище в марина за яхти. Междувременно жителите на Сочи остават с напразни надежди за икономически изгоди за града от домакинството на Олимпиадата. До момента обещанията за подобрения в транспортната мрежа и електричеството остават неизпълнени. Туристите, които посетиха Сочи тази зима за ски, могат да използват само 6 влака на ден, които стигат от морския бряг до ски-зоната в планината. Влакове от летището до центъра на града просто няма, въпреки че по време на Игрите мотрисите се движеха на всеки 15 минути.

Вече има притеснения - дали Русия ще може да се справи с Световното първенство по футбол след три години, още повече, че рублата загуби повече от половината си стойност, а икономиката е в криза след западните санкции за войната в Украйна и сривът на цената на петрола. Въпреки тази неяснота, според скорошно проучване половината от запитаните очакват първенството да се окаже благоприятно за местната икономика. Според същата анкета 51% от участниците вярват, че Олимпиадата в Сочи все пак е била добра идея./ News7

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни

  • Живот
  • Неизпълнени обещания в Сочи, година след Олимпиадата