След като дълго време бе резистентен към климатичното затопляне, последният стабилен участък от ледниковата покривка в Гренландия започна да отстъпва, увeличавайки приноса на този регион за повишаването на морското ниво, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес.
Значително покачване на температурите от 2003 г. е ускорило топенето на ледовете в североизточната част на Гренландия. Така ледената покривка в тази част на Гренландия е губила 10 милиарда тона лед годишно между април 2003 г. и април 2012 г., са установили учените.
Топенето на гренландските ледници значително е допринесло за наблюдаваното през последните 20 години повишаване на морското ниво. Голяма част от този принос е свързана с ускорено отстъпление на ледниците в югоизточната и северозападната част на Гренландия.
Североизточната част на ледената покривка на Гренландия бе смятана за стабилен район от повече от четвърт век, но значимото регионално затопляне от 2003 г. е ускорило топенето на
ледовете.
„Този район бе смятан за последния стабилен участък от ледената покривка на Гренландия, заяви един от ръководителите на изследването, експертът по науки за Земята Майкъл Бийвис от университета на Охайо. Изглежда, че сега всички крайбрежни ивици на ледената покривка на Гренландия са нестабилни.“ Резултатите от изследването са публикувани в Nature Climate