Вчера говорителят на Министерството на отбраната на Китай Ян Юдзюн за пореден път заяви, че китайската страна винаги е уважавала свободата на въздушните полети, които са съобразени с международните норми.
Създаването на зона за противовъздушна отбрана не променя законовия характер на съответното пространство. Във връзка с искането на Токио за отказ от създаването на противоракетна въздушна зона над Източнокитайско море от Китай Ян Юдзюн заяви, че Япония първа трябва да се откаже от зоната си. Китайската страна е възможно отново да обмисли този въпрос след 44 години.
Ян Юдзюн заяви: „Кой промени ситуацията едностранно? Кой изостри напрежението в района? Кой непрекъснато подстрекава противоречията? Кой нарушава регионалната безопасност? Аз мисля, че международната общност е тази, която ще реши.“
На въпроса как ще реагират китайските военни, ако чуждестранен самолет навлезе в идентифицираната от Китай зона за противовъздушна отбрана, Ян Юдзюн заяви, че „Комюникето на КНР за правилата за разпознаване на летателните апарати в зоната за противоракетна отбрана над Източнокитайско море“ вече е определило съответните изисквания. Те отговарят на международните норми. „Трябва да подчертая, че китайската страна винаги е уважавала свободата на съобразените с международните норми въздушни полети. Обичайните международни полети в зоната няма да бъдат повлияни.“
Неотдавна японски медии съобщиха, че лидерите на страната са заявили, че Япония заедно с американското правителство и международната общност ще поискат китайската страна да се откаже от създаването на зоната за противоракетна отбрана над Източнокитайско море. Коментарът на китайския министър на отбраната Ян Юдзун бе:
„Още през 1969 г. Япония оповести, че създава зона за противоракетна отбрана. Тя няма право да коментира своеволно създаването такава зона от Китай. Ако иска да се откажем ние, нека Япония първа да обяви, че закрива зоната си. Китайската страна може да обмисли този въпрос след 44 години.“
Освен това говорителят на пресцентъра на китайските военновъздушни сили полковник Шън Дзинкъ заяви, че изтребителите SU-30 и J-11 на китайските военновъздушни сили правят рутинни патрули в зоната за противоракетна отбрана над Източнокитайско море, за да засилят контрола на въздушното пространство над Китай.