С нарастващия ефект на глобализацията компаниите имат все по-голям избор в решението къде да разположат своята дейност. Всеки град има своите предимства, а различните сектори биха работили добре на различни места.
И все пак някои градове са по-привлекателни. Списание Форбс класира 10-те най-добри града за развиване на бизнес. Сред тях разбира се няма нито един български, а някои може би ще бъдат изненада за вас.
Ето и десетката :
Роли/Дърам : (Raleign/Durham) : Създаден преди почти 50 години, the Research Triangle Park е един от най-успешните примери за публично-частно партньорство. Над 170 компании с офиси в парка имат възможността да се възползват от висококвалифицирана работна ръка, излизаща от университетите Duke и North Carolina.
Остин : Столицата на щата Тексас ври и кипи от няколко години. Градът е страхотно място за стартиране на бизнес заради огромния брой квалифицирани и мотивирани млади хора. А големите събития, организирани в града през последните години, като South by Southwest и the Film + Interactive Festival подхранват креативността.
Сингапур : Компании от фармацевтичния и козметичния сектор инвестираха огромни средства в последните години. Правителството одобри редица данъчни облекчения, за да привлече повече компании от тези сектори. Големи фармацевтични като Abbott и Roche извършват значителна част от дейността си именно тук.
Бангалор : Наскоро класираха индийския град сред 20 града най-благоприятни за стартиращи фирми и Силиконовата долина реагира веднага. Майкрософт инвестира в няколко малки технологични фирми в региона, който вече бе избран за дом и на няколко големи компании като Wipro. С изключително евтината си, но силно талантлива работна ръка Бангалор има още едно предимство.
Сао Паоло : В Сао Паоло са базирани повече от половината от всички стартиращи компании в Бразилия. Сао Паоло е среда много мултинационални компании.
Киев : Изненадата лично за мен. В сътрудничество със Световната банка Киев стартира една изключително агресивна кампания за да привлече, задържи или създаде нови бизнес партньори. С редица данъчни и институционални облекчения украинската столица успя да привлече много нови компании като EastLabs. Конференцията за нови компании InvestorDay Central and Eastern Europe ще се проведе именно в Киев след няколко седмици, което ще позволи на града да покаже отново своите предимства.
Москва : Wired Magazine наскоро определи Москва като „one of Europe’s hottest startup capitals„. Градът най-често е пропускан, когато се говори за бизнес, но ръстът на руската икономика в последните години даде силен тласък на технологичните продукти и услуги. А сравнително младото население на града лесно се адаптира към новите технологии.
Ричмънд : Градът се появява в радара на инвеститори и нови фирми с две неща : качеството на живот и стратегическото разположение. Бившата столица на Конфедерацията днес е истинска Мека за изкуството и културата. А данъчните облекчения привличат все повече и повече компании да преместят офисите си тук. И разбира се, не на последно място, дипломираните от Virginia Commonwealth University и the University of Richmond са с изключително вискока квалификация.
Сантяго (де Чили) : С чилийското правителство зад гърба си, Start Up Chile е една от основните причини Сантяго да е истински технологичен център. Десетки компании са преместили дейността си тук, заради тази програма предвиждаща финансова инжекция от 40000 долара в капитала. Има още дълъг път да се извърви, но първата крачка вече е направена.
Сидни : Сидни започна наскоро амбициозна програма по изграждане на бизнес центрове. В града базираха част от дейността си Амазон и Майкрософт.
Разбира се има още десетки градове в света, които се борят да привлекат нови инвеститори или се старят да подпомогнат създаването на нови фирми. А ние? Къде сме ние? Може би в класацията за най-евтин град за туризъм? Не, не познахте. Поне в тази, за която ще ви разкажем по-късно днес ни няма.