Йети има гени на бяла мечка

| от |


Генетик от Оксфордския университет установи генно съответствие между древна бяла мечка и мостри, за които се смята, че са от снежния човек Йети.

Според проф. Брайън Сайкс Йети още живее в Хималаите. Проф. Сайкс направи ДНК изследване на два косъма от две неидентифицирани животни, едното от района Ладакх в Западни
Хималаи, Северна Индия, а другото – от Бутан, на 1400 км на изток. Резултатите са сравнени с геномите на други животни,съхранявани в база данни за всички публикувани ДНК последователности. Проф. Сайкс установи 100-процентно съответствие с проба от челюстта на древна бяла мечка, намерена в Свалбард, Норвегия. Тя е на възраст от 40 000 години до 120 000 години, времето, когато бялата и кафявата мечка са се разделяли като видове.

Животните са хибриди – кръстоска между бяла и кафява мечка, убеден е проф. Сайкс. Тъй като изследваните проби са от същества, които са живели съвсем неотдавна, той мисли, че хибридите още населяват Хималаите. Пробата от Ладакх е от мумифицираните останки от създание, застреляно от ловец преди 40 години. Животното му се сторило толкова необичайно и страшно, че той запазил част от него. Проф.Сайкс получил пробата от френски планинар, който я взел от ловеца преди десетина години. Втората проба е един-единствен косъм, намерен в бамбукова гора от киноекип преди около 10 години.

„Това е вид, за който нищо не е било известно 40 000 години. Сега знаем, че негов представител се е разхождал преди около 10 години – каза проф Сайкс. – Интересното е, че този тип животно се среща и от двете страни на Хималаите. Ако отидем там, ще има и други.“

И двата косъма са кафеникави. Пробата от Ладакх предполага дължина на животното около 1,50 м – много по-малко от огромния ръст на митологичното същество. Други негови характеристики обаче може да съвпадат.

„Фактът, че ловецът, който има голям опит с мечки, е мислел, че това животно е необичайно и се е уплашил, ме кара да се чудя дали поведението на този вид мечки не е различно. Може да са по-агресивни, по-опасни или да се движат повече на два крака от другите мечки“.

Съобщения за Йети има от векове, като много местни хора и изследователи разказват, че са се изправяли срещу него. Снимка на отпечатък от лапа, направена от британския алпинист Ерик Шиптън в база за Еверест през 1951 г., предизвика интерес в цял свят.

В района има три известни вида мечки – ленивци, кафяви и азиатски черни мечки. Според проф. Сайкс резултатите му не означават, че из Хималаите бродят древни бели мечки, а че може да има подвид на кафявата мечка, който е наследник на предшественик на белите мечки. Друго възможно обяснение е, че има по-скорошна хибридизация между кафявата мечка и наследник на древната бяла мечка.

 
 
Коментарите са изключени за Йети има гени на бяла мечка