Google не може просто да ви забрави

| от |

Испанският адвокат Марио Костеха пришпори приемането на спорното “право да бъдеш забравен” в ЕС, след като бе възмутен, че при написването на името му в Google излиза статия за негови стари дългове от преди десетки години и обяви война на интернет търсачката.


1

Aко това се бе случило преди години обаче статията все още щеше да е достъпна за всеки желаещ да се разходи до вестникарската морга. Публичните данни винаги са били на разположение, стига да поровиш или да наемеш частен детектив, просто интернет улеснява нещата многократно.

Дискомфортът на хора като г-н Костеха показва, че обществото иска да направи това по-сложно. Няма едно мнение обаче как точно да се случи това. Европейският съд изиска технологично решение от Google. Според някои технологични експерти обаче промяната трябва да е културна – да се създаде нов стандарт за онлайн етикет и отговорност.

“Наистина ли искате да живеем в свят, в който цялата информация е вечна и постоянно изваждана от контекст?”, казва Хилари Мейсън, специализираща с данни към фирма за рисков капитал, пред „The New York Times“. “Отговорът най-вероятно е не. Смятам, че корекцията трябва да е в културата – трябва да изберем в какъв свят искаме да живеем и да измислим как да го осъществим.”

Премахването на линковете от търсачката на Google не помага особено – и то не само защото всичко ще е налично на сайтa публикувал го. Опазването на нещо извън интернет би се превърнало в игра на котка и мишка. Г-жа Мейсън подозира например, че ще се появи нова индустрия с интернет търсачки, предназначени за намиране на укрита от Google информация.

2

Според Кой Чешир, доцент в калифорнийският университет част от решението се крие в това хората да поемат отговорност за проследяване на всякакви публично достъпни данни за тях самите. Хората често казват, че отбягват социалните мрежи за да защитят личната си неприкосновеност, но избягването им има точно обратният ефект. Това означава, че ако някой публикува нещо за тях те няма да са в състояние да реагират.

“Не мисля, че в повечето случаи хората “губят контрол” над информацията им. Те, като за начало, не са я контролирали преди да се появи интернет.”, споделя Чешир. “Често бъркаме неизвестното с недостъпното и контрола със сигурността.” Той предлага редовни прегледни на личната информация, достъпна онлайн от специализирани организации, подобно на кредитните проверки. Предприетата миналата седмица стъпка от Фейсбук да преглежда сигурността на потребителите си е в правилната насока според г-н Чешир. Това изглежда по-възможно от предложеното от един от председателите на Google Ерик Шмит, който каза, че ако сте направили нещо, за което не искате никой да разбира, може би въобще не е трябвало да го правите.

 
 
Коментарите са изключени за Google не може просто да ви забрави