Фелипе: Модерният принц на Испания през 21 век

| от |

Принц Фелипе Бурбонски, бивш участник в състезания с яхти на Олимпийски игри, ще заеме трона пощаден като цяло от скандалите, които тормозят кралското семейство. Често усмихнат, но по-резервиран от баща си, Фелипе е сравняван с добродушния Хуан Карлос, който има историческа роля в прехода на Испания след диктатурата. Баща му днес реши да абдикира в негова полза след близо 40-годишно управление. Това съобщи министър-председателят Мариано Рахой.
Queen-Sofia-of-Spain-Prince-Felipe-Princess-Letizia-Royal-Wedding-Hats

Имиджът на Хуан Карлос понесе голям удар, когато кралят отиде на сафари за лов на слонове в Ботсвана през април 2012 г. По същото време неговите поданици се бореха с рецесията, а един на всеки четирима беше без работа. Друг удар за образа на кралското семейство бе съдебното разследване за корупция пред 2010 г. Делото бе съсредоточено около Инаки Урдангарин, съпруг на сестрата на принца Кристина, която също е свързвана с корупционните действия. По същото време рейтингът на Фелипе се повиши.

„Имиджът на краля се влоши, а Фелипе се отличи като образ на добре подготвен човек, който може да поеме юздите на властта по всяко време“, казва експертът по конституционно право Антонио дел Морал от Университета НУДО.

Броят на хората, които искат кралят да абдикира в полза на Фелипе, се повиши от 17% през 2013 г. до 62 на сто, според прочуване на социологическа агенция Sigma Dos, проведено в края на декември миналата година. 66% имат положително мнение за принца, а 56% смятат, че той може да подобри имиджа на кралското семейство, ако поеме властта. Цялостната подкрепа за монархията като институция спадна до 49,9%, според проучването, публикувано в ежедневника „Ел Мундо“.

Фелипе получава образование за бъдещата си роля на монарх в трите клона на въоръжените сили, както и в чужбина. По време на обучението си той се откроява като непреклонна и ученолюбива личност.

„Неговата цел, единствената му цел, е да служи на Испания. Това е дълбоко вкоренено в него, че трябва да бъде основният слуга на страната“, каза веднъж неговата майка, кралица София.

Мисията на принца е да гарантира продължението на монархията, която е възстановена през 1975 г. със смъртта на диктатора ген. Франсиско Франко.

Някога смятан за най-добрата партия за женитба в Европа, Фелипе се жени за бившата телевизионна водеща Летисия Ортис в катедралата Алмудена в Мадрид през 2004 г. Преди това той има няколко връзки, една от които е с норвежки модел на бельо.

41-годишната разведена Ортис е първата обикновена гражданка, която ще стане кралица. Двойката има две дъщери- Леонор, родена през октомври 2005 г., и София, родена през април 2007 г. Начинът на живот на семейството се описва като сравнително скромен за кралски особи като тях. Фелипе и съпругата му са забелязвани в кино салони в центъра на Мадрид или в търговските центрове.

Роден в Мадрид на 30 януари 1968 г., Фелипе е единственият син на Хуан Карлос и кралица София. Той има две по-големи сестри, Елена и Кристина, но съгласно Конституцията от 1978 г. Фелипе наследява короната като единствения пряк наследник от мъжки пол.

През 1977 г., когато е само на 9 г., той е обявен за принц на Астуриас. Титлата се дава на наследника на испанския престол.

Баща му го държи близо до себе си, когато през нощта на 23 февруари 1981 г. войници превземат парламента и стрелят във въздуха в опит да установят военен режим. Хуан Карлос се появява на живо по телевизията в пълна военна униформа и нарежда заговорниците зад преврата да се върнат обратно в казармите. Този негов ход затвърди образа му на гарант за младата демокрация на Испания.

„Исках той да види какво трябва да прави човек, когато е крал“, казва по-късно Хуан Карлос за сина си. Кралят нарича Фелипе „най-добре подготвеният принц на Астуриас в испанската история“, по време на интервю по телевизията през януари 2013 г.

Фелипе учи една година в Канада преди 3-годишното военно обучение в академията на испанската армия, военноморски и въздушни сили, където се учи да пилотира хеликоптер. След военното си обучени той завършва право в Автономния университет в Мадрид, а след това и 2-годишна магистърска програма по международни отношения в Университета Джроджтаун във Вашингтон, САЩ.

Подобно на баща си, Фелипе също е запален ветроходец. На Олимпийските игри през 1992 г. той е знаменосец на отбора на Испания.

/БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Фелипе: Модерният принц на Испания през 21 век