Компанията за социологически и маркетингови проучвания Gallup International публикува индекса си, който класира 135 държави според добруването на жителите им, пише Live Science.
Резултатите се базират на оценката на хората в няколко категории – усещане за цел и смисъл в живота, физическо здраве, финансова сигурност, социални връзки и удовлетворение от общността. Процентите в класацията представят броя на хората, които се чувстват удовлетворени в поне три от категориите. За България това са 12 процента, като това ни поставя на едно място с Ангола, Китай, Гана, Пакистан, Руанда и Таджикистан. Най-щастливата държава в света е Панама, където 61 на сто от хората се определят като щастливи по показателите на Gallup. Най-ниски са резултатите в засегнатите от конфликти страни като Сирия и Афганистан с 1 процент хора, доволни от живота си, съобщава „Фокус“
В глобален мащаб само един от всеки шестима пълнолетни се определя като удоволетворен. По-голямата част от населението на планетата „се бори“ или „страда“ в повечето от областите, изследвани от Gallup. „Всеки елемент на благосъстояние е важен сам по себе си, но те са и взаимосвързани и добруването е повече от сбора на елементите“, посочват социолозите. „Това, че само 17 процента от жителите на всички 135 проучени държави и области на света са доволни от живота си по поне три от показателите показва, че по-голямата част от света се бори да постигне по-добър живот“.
Деветте най-щастливи, държави, освен Панама, са Коста Рика – 44 процента, Дания 40, Австрия – 39, Бразилия – 39, Ел Салвадор – 37, Уругвай – 37, Швеция – 36, Канада – 34, и Гватемала – 34. Освен Сирия и Афганистан, сред десетте най-нещастни нации са Хаити – 3 процента, Демократична република Конго – 5, Чад – 5, Мадагаскар – 6, Уганда – 6, Бенин – 6, Хърватска – 7, и Грузия – 7.