Единствената пустиня в света, която излиза на морето

| от |

Намиб (огромен) е голяма пустиня в югозападната част на Африка, която заема площ от около 50 000 квадратни километра, простирайки се на около 1600 км по протежението на Атлантическия океан на бреговете на Ангола, Намибия и Южна Африка. Освен че излиза в морето тя е една от най-старите пустини на планетата, като се счита, че се е оформила преди около 55 млн. год.На нейната територия се открити находища на волфрам, уран, сол и диаманти.

Нейното безплодие е причинено от резкия, сух въздух, който охлажда студения въздух Бенгела, който духа по крайбрежието. Пустинята е едно от най-сухите места на планетата. Средното количество на валежите е 25 mm. Източник на влага са проникващите от океана мъгли.

Close-up_aerial_photo_of_The_Lange_Wand

Въпреки че пустинята е почти необитаема и непристъпна, има случайни селища в Сесрием, в близост до познатият Сосусвла и големите групи пясъчни дюни, които са с височина до 340 м и са най-големите пясъчни дюни в света.

„Морската пустиня“ Намиб е дом на редица необичайни ендемични видове растения и животни (безгръбначни, влечуги и бозайници), които буквално живеят в мъгла, тъй като това е единственият източник на вода.

Пустинята Намиб е включена в списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство в Африка през 2013 г. като „уникална крайбрежна пустиня в света, където просторните пясъчни полета от дюни са покрити с мъгла“.

Namib_desert_MODIS

 
 
Коментарите са изключени за Единствената пустиня в света, която излиза на морето