В Украйна се засилва влиянието на крайнодесни групировки, макар че те не играеха голяма роля в масовите протести срещу управлението на бившия президент Виктор Янукович, предупреждава германското списание "Цайт". Става дума най-вече за две формации - партията "Свобода", която получи пет висши позиции в новото украинско правителство, една от които на вицепремиер и групировката "Десен сектор", чиито последователи продължават окупацията на сгради в близост до централния площад "Независимост" в Киев, който беше средоточие на протестите.
Партията "Свобода" е свързана с няколко европейски крайнодесни партии, сред които и с френския "Национален фронт", отбелязва "Цайт". Нейният лидер Олег Тягнибок обаче твърди, че обвиненията в радикализъм идват от европейски и руски медии, които искат да ги представят като екстремисти, антисемити и ксенофоби.
"Цайт" обаче посочва, че "Свобода" произхожда от основаната през 1991 г. "Социалнационалистическа партия на Украйна", чийто символ наподобявал нацисткия пречупен кръст. През 2004 г. партията се обединява с други подобни групи и се преименува на "Свобода". На изборите през 2012 г. "Свобода" печели 10,2 процента от гласовете на избирателите и приема по-умерени възгледи, отбелязва "Цайт". Списанието цитира мнение на експерт, според когото в момента "Свобода" може да бъде определена като "радикално националистическа партия", но не и като фашистка или неонацистка.
Групировката "Десен сектор", чиито привърженици носят черни плетени маски, бронежилетки и военно облекло, е представена в правителството от заместник-министъра за националната сигурност Дмитро Ярош. Подобно на "Свобода" тя отхвърля съмненията, че изповядва неофашистки или антисемитски възгледи. "Цайт" обаче съобщава, че във вторник миналата седмица статията за "Десен сектор" в англоезичната версия на онлайн енциклопедията "Уикипедия" е променяна 174 пъти като между другото са добавяни пояснения, че това е "организация за защита на протестиращите" и "патриотична младежка организация". След намесата на администраторите на "Уикипедия" в статията се посочва, че "някои големи вестници" приписват на "Десен сектор" крайнодесни до неофашистки възгледи.