Fiona Mitchell / RTE се връща на мястото на събитието.
Точно преди 12 месеца светът научи, че Папа Бенедикт е подал оставка – първият папа, който прави това от почти 600 години. Бях в Рим, когато новината излезе и реакцията в града беше просто шок. Всъщност първото нещо, което повечето казваха бе : „Един папа не може да подаде оставка“. Разбира се, днес ние много добре знаем, че може.
Първата новина за оставката излезе в ANSA, водещ италиански новинарски канал, вдигайки на крака Рим и Ватикана.
Скоро новината бе потвърдена с думите, които папата бе казал на събиране на кардиналите, че той вече няма „силата на ума и тялото“, за да остане на поста си.
В място като Рим, където културния и политически живот на града се въртят около Ватикана тази новина е равносилна на земетресение.
Стотици въпроси изригнаха незабавно – Защо Папа Бенедикт е направил това? Как ще има двама папи в една Ватикана? Къде Папа Бенедикт ще живее сега? Кога ще се проведе конклав, който да избере наследник?
Рядко ми се е случвало да виждам ефекта на една новина, но това бе един от тези случаи. На площад Свети Петър видях хора, спрели, за да четат на екраните на мобилни си телефони как по всички сайтове и социални медии се разпространяваше новината.
Шокиращото естество на новината никъде не бе по-очевидно отколкото на самия площад Свети Петър, където местните жители, туристи и журналисти се събраха на мига.
Броя журналисти нарастваше мълниеносно. В рамките на час имаше репортери наредени на всяко свободно място, говорейки на всеки един език, можем да си представим. Час по-късно цифрата се удвои.
Повечето журналисти се опитваха да обяснят една история, за която нямаше подобен случай, за който някой да си спомня. Фактът, че Папа Бенедикт е пазел новината като строго пазена тайна, означаваше, че дори пресслужбата на Ватикана бе изненадана и се затрудняваше да отговори на потопа запитвания от медиите.
Много поклонници и туристи, които бяха започнали сутринта с разглеждане на забележителности във Ватикана, се оказаха в ролята на интервюирани пред камери от цял свят.
Дори опитни наблюдатели на случващото се във Ватикана бяха затруднени да отговорят какво ще се случва оттук насетне.
Ватикана е малък географски район в град Рим – малко над 100 дка на земята и по-малко от 900 жители – но в момента, когато съобщението бе направено застана във фокуса на световното внимание – внимание, което щеше продължи със седмици напред.
Проливни дъждове с гръмотевична буря следобяда и вечерта допълваха картината.
Мълния удари купола на базиликата – шокиращата снимка съответстваше на шокиращия ден.
Ако днес погледнем назад обаче най-шокиращия елемент на събитието е колко лесно изглежда, че се е случило всичко, и как в рамките на дванадесет месеца стана съвсем нормално двама папи да живеят във Ватикана рамо до рамо.
Когато ни казаха, че Папа Бенедикт ще живее в преустроен манастир в близост до Ватикана мнозина казваха, че това е невъзможно. Един човек, който е ръководил Църквата в продължение на осем години, не е в състояние просто да си тръгне.
Но Папа Бенедикт бе избрал да остане извън светлината на прожекторите, за да остави неговия наследник да управлява на спокойствие един милиард католици.
Двамата папи изглежда имат едни приятелско взаимоотношения. Те често прекарват времето си заедно и са се появявали на снимки заедно в редица случаи. Нещо, което преди година не можехме дори да си представим.