#BookClub: Книги за четене от Панаира на книгата

| от | |

Ежегодният зимен панаир на книгата вече чука на вратата, затова всички ние, книжни плъхове, трябва да изготвим прилежен списък с книги за купуване и четене.

Надяваме се този, който екипът ни състави тук, да се хареса и на вас, за да си изберете нещо от там.

„Младост“, Паоло Сорентино

Сорентино създава един от шедьоврите на годината, безспорно, две години след прекрасния „Великата красота“. Това е хартиената версия на великолепния му филм разказ за любовта, смъртта, секса и важните неща в живота по принцип. Филмът не е създаден по книга. Това е един вид сценария, по който Сорентино работи. Препоръчваме. А повече за филма, може да прочетете тук.

„Пациент 64“, Юси Адлер-Улсен

Дайте ни скандинавци, които пишат страшни истории за убийци, и ни оставете цяла зима с тях на топло вкъщи. Ако се чудите коя криминална поредица от скандинавски автор си заслужава времето и енергията, моля, запознайте се с датчанина Юси Адлер-Улсен. Суперзвезда в родината си, а скоро и по света. Това е четвъртата книга от поредицата му за сприхавия инспектро Карл Мьорк, който оглавява малкия Отдел Q, за когото сме писали вече. Дали новият му роман си заслужава? Може да се обзаложите.

Star Wars: Оръжието на джедая“, Джейсън Фрай

С наближаването на премиерата на новата ера от „Междузвездни войни“, няма как да не сме на тази вълна. Много поредици с различни истории от света създаден от Джордж Лукас, ще намерят място на книжния пазар и свои верни читатели. Ние пък препоръчваме ето тази.

„Ема“, Алекзандър Маккол Смит

„Проектът Остин“ е нещо, на което си заслужава да обърнете внимание. Известни автори разказват по свой и модерен начин класическите произведения на Джейн Остин. Това е третият роман от поредицата и е един от фаворитите ни. Първо, защото е любимата ни история от талантливата британска авторка, и второ, защото неин автор е прекрасният Алекзандър Маккол Смит, чиято „Дамска детективска агенция номер 1“ обожаваме и до днес.

„Онова, което не ме убива“, Давид Лагеркранс

Четвъртата част от поредицата на Стиг Ларшон е вече тук. Тя е писана от журналиста Давид Лагеркранс, но е правена по записки оставени от самия Ларшон. Ако наистина харесвате скандинавските страшни криминални истории, то Ларшон и неговите Лисбет Саландер и Микаел Блумквист, са техните царе. Препоръчваме и всяка от киноверсиите на романите и чакаме новата такава, за която вече се говори усилено.

„Уди. Биография“, Дейвид Еваниър

Уди Алън може и да е позагубил част от магията си от едно време, но това не може да омаловажи нещата, които е снимал преди, нали? Ако и вие сте кино фрийкове като нас, то биографията на Уди Алън е нещо като задължителна. Спорен, скандален, странен, награждаван, обожаван от едни и отричан от други, Уди Алън е модерен гений. А четенето за него никога не би навредило.

„Тихият американец“, Греъм Грийн

Романът на Грийн е писан през 1955-а, който има две филмови версии – от 1958-а и по-добрата – прекрасния филм с Майкъл Кейн в главната роля от 2002-а, за който Кейн получава номинация за „Оскар“ за изпълнението си. Историята разказва за двама американци в Сайгон по време на войната – единият безразличен към събитията, а другият – прекалено повлиян от тях. Една от класиките в модерната литература.

 
 
Коментарите са изключени за #BookClub: Книги за четене от Панаира на книгата