Повече от всеки друг празник, Нова година разкрива суеверните ни страни.
Някои хора са готови на всичко, за да се отърват от нещастията си от предходните 12 месеца и да увеличат шансовете си за късмет през следващата година. Може би вече приготвяте традиционните новогодишни ястия с късмети – но ако искате да покриете всички изисквания, трябва да избягвате и тези храни.
Сом
Някои деликатеси като печеният боб се свързват с късмет за новата година. Пърженият сом обаче не се – той, както и другите дънни обитатели, се избягват от суеверните лакомници. Смята се, че ако включите рибата в новогодишната трапеза, цяла година ще се храните с остатъци.
Пухкав хляб
Домашните пекари обикновено не са щастливи да открият огромни въздушни мехурчета в прясно изпечения си хляб – но това откритие е особено неприятно на Нова година. Предполага се, че много мекият хляб носи лош късмет, защото празните джобове символизират ковчези и следователно означават неминуема смърт през следващата година. Затова – както са казвали хиляди баби през историята – яж без хляб.
Омари
Новогодишната нощ е време за екстравагантност, но ако сте суеверни, трябва да избягвате да поднасяте омари с шампанското и хайвер. Както омарът, така и раците се смята, че носят лош късмет. Тъй като ракообразните могат да ходят назад или настрани, идеята е, че изяждането на един от тях може да ви попречи да се движите напред през новата година.
Пиле
Някои хора вярват, че консумацията на крилати птици като пилета около Нова година ще ви донесе лош късмет. Разсъжденията са, че тъй като домашните птици имат крила, те ще „отлетят“ с късмета ви. Пилетата също така квърлят къч в кокошарника си и – както при омарите – това движение се свързва с неуспеха да се постигне напредък в бъдещето.
Тофу
Китайската Нова година идва със свой собствен набор от суеверия и едно от тях забранява да се посреща с тофу. Белият цвят е тясно свързан със смъртта в китайската култура, така че на празника трябва да се избягват тофу, ориз, яйца и други бели храни.
Говеждо месо
Ребърцата може да звучат като подходящо новогодишно ястие, но не и ако сте суеверни. Говеждото се смята за лош късмет и заради начина, по който животното се движи – или не се движи, в този случай. Говедата пасат, докато стоят неподвижно, така че ако ядете говеждо на празника, може да се прокълнете за година на застой. Това оставя свинското месо като един от единствените „безопасни“ протеини, които можете да сервирате за Нова година. Прасетата се хранят, докато се движат напред, а бобът и зелените храни, приготвени със свинско са класически новогодишни ястия.
Инстантни спагети (има и такива хора…)
По принцип така наречените нудъли се смята за положителна храна за китайската Нова година. Дългите им нишки символизират добро здраве и дълголетие. Но купа с тях може да има обратен ефект върху късмета ви – да го обърка.
Това суеверие обаче не е универсално; в Япония накъсаните соба нудъли се смята за късметлийско новогодишно ястие, защото символизира „скъсването“ с предишната година.
Пълна чиния с храна
Без значение колко вкусна е разядката на новогодишното парти, не бива да довършвате храната, ако сте суеверни. Оставянето само на една хапка от храната в чинията ви трябва да ви гарантира благоденствие през следващата година. А ако чинията ви е пълна с късметлийски храни като грозде, свинско и боб и нито една от лошите, бъдещето ви ще изглежда още по-светло.