Свраките доказват, че побойниците са по-ниско интелигентни

rae-wallis-BMAU4Bi2Lcc-unsplash
Снимка: Photo by Rae Wallis on Unsplash

Свраките като цяло, не само австралийските, са известни като интелигентни жиовтни. Не всички обаче са еднакво умни.

Ново проучване показва, че можете да разпознаете глупавата свракапо това, че се бие с останалите.

Скорошни изследвания показват, че австралийската сврака - Cracticus tibicen, известна у нас като пойна врана - че те са сред най-интелигентните птици като демонстрират дори забележителна способност да свалят джипиес устройства от други представители на вида си.

Това постижение не просто демонстрира ум - то показва и колко общителни и добронамерени са. Но алтруизмът им далеч не е универсален.

Д-р Лизи Спийчли от Университета на Западна Австралия и нейните колеги изследват социалните мрежи сред дивите представители на западноавстралийския подвид Gymnorhina tibicen dorsalis, които живеят в предградията на Пърт в групи със средно шест възрастни. Взаимоотношенията им са оценени с помощта на четири показателя: близост, кооперативни и конкурентни взаимодействия и вокализация. На свраките е проведен и тест за интелигентност, при който те е трябвало да вдигат капачки като само под правилната капачка се крие храна.

Различните нюанси подсказват коя капачка крие вкусната награда.
Снимката е предоставена: Професор Манди Ридли

Ръководителят на докторантурата на Спийчли и нейн съавтор, професор Манди Ридли, разказва, че преди това екипът е поставил на свраките редица тестове за измерване на различни аспекти на интелигентността. „И установихме, че ако са добри в един от тях, са добри във всички“, така че за това проучване те са преценили, че един тест е достатъчен.

„В съответствие с предишни изследвания на този вид установихме, че индивидите в по-големи групи се справят по-добре със задачите за асоциативно учене“, казва Спийчли в изявлението си. „Позицията на свраките в социалната структура обаче също повлия на представянето им, като индивидите, които бяха обект на агресия, се представиха по-добре, докато тези, които бяха агресивни, се представиха по-зле.“

Връхлитат ли ви спомени от училище?

„Размерът на групата често се използва като мярка за сложността на социалната структура, но той може да не отразява вариациите в динамиката на взаимодействията в тази група“, казва Спийчли. Тоест, малките социални мрежи може да са по-разнообразни откъм отношения от по-големите, което потенциално създава допълнителен еволюционен натиск.

Както казват авторите: „Когнитивното представяне е свързано със специфични видове социално взаимодействие“. Това може да обясни защо някои изследвания са открили доказателства за връзки между размера на групата при животните и интелигентността, но други - не.

Авторите също обясняват тази връзка с поговорката: „Нуждата е майка на креативността“. Ако бъдете изтласкани от леснодостъпните ресурси от по-агресивни членове на групата, трябва да проявите творчество при намирането на алтернативи.

Погледът на птицата вдясно подсказва, че знае, че си има работа с идиот.
Предоставената снимка: Професор Манди Ридли

Ридли казва, че екипът не е изследвал причинно-следствена връзка, така че не може да каже дали тормозените свраки развиват интелигентността си в отговор на тормоза, или пък тези, които са твърде глупави, за да намерят нови източници на храна, просто изпадат до агресия.

Въпреки това в предишна статия те са установили, че по-интелигентните женски са излюпили повече малки и е по-вероятно да ги отгледат до зряла възраст, отколкото по-малко интелигентните.

Ридли заяви, че е изучавала тези птици не просто за да научи повече за тях, а защото те са добро средство за търсене на отговори на еволюционни въпроси. Произходът на човешката интелигентност е един от най-важните от тях. Ридли каза, че няма доказателства, че хората са интелигентни, защото произхождаме от маймуни, които са били тормозени, но: „Има логика тези, които могат да се научат да избягват риска, да е по-вероятно да предадат гените си.“ А може би по-агресивните никога не са изпадали в нужда да се учат.

„Свраките живеят в кооперативни социални групи и това откритие предполага, че да си агресивен към членовете на групата си не е полезно“, казва Спийчли.

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни