Бисер Манолов, www.bissermanolov.com
Kаква е разликата между търговската война и студената война? От гледна точка на санкциите срещу Русия и ответната им реакция ще се окаже, че разлика няма. Вече всички знаят, че загубите и за бизнеса, и за политиците се трупат в геометрична прогресия. Според анализатори на „Файненшъл таймс“ през последната година Германия е изнесла за Русия храни за 570 млн. евро от включените сега в забранителния списък на Москва като ответна реакция на санкциите срещу нея.
Тази статистика за германската икономика е пренебрежимо малка. Винаги има обаче едно голямо „но“. Бяха публикувани данните за брутния продукт на Германия през второто тримесечие на тази година. Оказа се, че отчитат спад с 0,2%. Анализаторите не очакваха каквато и да е промяна и до голяма степен
пазарите бяха
изненадани
Разбира се, че в основата на тази негативна тенденция най-вече стои глобалното политическо напрежение. Русия забрани за една година вноса на говеждо и свинско месо, риба, плодове, зеленчуци, сирена, мляко и др. храни от Европа, САЩ, Австралия, Канада и Норвегия. Моментално в някои руски независими блогове, доколкото може да има такива, публикуваха снимки на изпразнени рафтове в магазини. Да, руснаците имат опит в презапасяването със стоки още от времето на СССР.
Нали си спомняте при бридж белота ситуацията, при която противниците се надцакват с контра и реконтра. Това става, когато всеки си мисли, че държи печелившите карти.
В ситуацията със санкциите обаче е точно обратното. Руският национализъм се надигна традиционно с идеята, че сега ще спрат да консумират „западните боклуци, натъпкани с консерванти“ и магазините ще се напълнят с качествени руски продукти, които са доказано екологично чисти. Наистина ли това е така? Само ще спомена факта, че над 40% от хранителните продукти в Русия са вносни.
Многократно руските власти се опитаха да наложат различни форми на протекционизъм спрямо вноса на храни с цел стимулиране на местното производство. Нали си представяте какви са изискванията на руските власти към качеството на вносните храни? Точно в този момент смея да твърдя, че с цел запълване на липсващите хранителни количества по рафтовете руските власти ще си затворят очите за някои санитарно-хигиенни норми.
Важното е на етикета да пише „сделано“, та ако ще да се продават и варени камъни. Винаги съм се чудил на руснаците по отношение на способността им да преиначават фактите.
Според Владимир Тихомиров, главен икономист на брокерската компания BCS Prime в Москва, чисто стратегически санкциите са нещо позитивно, защото щели да намалят зависимостта на Русия от вноса на храни.
Да, точно така е, разбира се. Още малко и санкциите ще бъдат представени като общонационална кампания на руските власти за намаляване на телесното тегло с цел борба със сърдечните заболявания. Няма да се учудя и ако пред празните рафтове бъде поставена табелка: „Празният рафт е най-доброто средство срещу високото ви кръвно“.
Да, руските власти са недостижими в техниките за масова дезинформация. Според Дейвид Коен от финансовото министерство на САЩ „ответните руски санкции са
жестока ирония
защото изглеждат като санкции на руското правителство спрямо собствения му народ“.
Убеден съм, че руснаците не мислят така. Някак си „войната“, било тя „търговска“ или „студена“, им е вътрешно присъща. Знаем как руският човек лекува махмурлук – с водка. В този смисъл в никакъв случай не трябва да се подценява дългосрочната устойчивост на руснака. Истината е, че до голяма степен хората не са виновни, а системата.
80% от руския експорт идва от износа на газ, петрол, метали и дървесина. Не казвам петролни продукти, машини и мебели. Руската икономика като цяло има изключително ниско ниво на добавена стойност. Замислете се дали ще си сипете в автомобила руско масло вместо на „Шел“, или дали ще предпочетете лада пред опел.
Има още един тънък момент по отношение на санкциите. Русия беше нетен вносител на жито до началото на века. През последното десетилетие обаче тя се превърна в третия най-голям износител на жито след Европа и САЩ. Как ви звучи в този случай „контра и реконтра“?
Русия е също така един от най-големите нетни износители на риба. Видно е, че взаимно цакане по отношение на енергията между Европа и Русия няма да има. Някак си „енергията“ като техника за санкции стои в графа „строго секретно“. През 2008 г. нивото на валутните резерви на централната банка на Русия бе над 570 млрд. долара. В момента е около 475 млрд. долара. Не знам защо, но си мисля, че през следващите пет години
приходите на Русия
от износ на енергия
значително ще намалеят. Кое ми дава основание да мисля по този начин?
Прогнозата е, че САЩ ще бъдат най-големият енергиен износител до 2020 година. В основата на тази прогноза е бумът в добива, съответно търговията и използването на шистов газ. Това е тенденция, която не може да бъде спряна от абсолютно никого. Цената на петрола и цената на газа ще падат. Определено това не е добра новина за руската икономика. Има още една лоша новина за Русия и тя е, че и в Китай има огромни залежи на шистов газ. Идеята на Путин за частична диверсификация на експорта на природен газ за Китай определено е политика с изключително краткосрочен диапазон. Геополитическото напрежение ще насочи огромен финансов ресурс в посока разработването на технологии за добив на шистов газ, които покриват всички екологични норми. Единствената форма на диверсификация на Европа по отношение на енергийните доставки от Русия е шистовият газ. Знам, че изказвайки това твърдение, вече съм привлякъл
омразата на зелените
но това е истината.
И от най-заплетената геополитическа ситуация могат да се извлекат ползи. Путин направи контра на санкциите, но трябва да очаква и реконтра от страна на алианса. Абсолютно невъзможно е да спечелиш битка срещу останалия свят. За голямо съжаление руският народ ще страда, ние също. Вижте само как за един месец в Русия се говори вече за намаляване на зависимостта от вноса на храни от Европа, а в Европа се борим срещу „руската енергийна зависимост“.
Точно на същите търговски взаимоотношения им викахме „глобализация“ допреди украинския проблем. Трудно ми е да си представя, че е възможно каквото и да е било стопляне на отношенията между Запада и Русия с участието на Путин. Впрочем, кога му изтичаше мандатът?