През по-голямата част от историята Хетската империя, могъщо древно царство в Мала Азия, създадено от хетите, се смята по-скоро за мит, отколкото за истина. Това продължава, докато град Хатуша, столицата на Хетската империя, не е открита някъде в началото на 20 век.
Днес вече градът, който се намира близо до днешното селище Боязкале, по бреговете на река Къзълърмак, е популярна туристическа атракция. В миналото обаче Хатуша е бил център на мощната Хетска империя, която се е простирала през Анадола чак до Северна Сирия.
Хетският крал Муватали II (1295-1272 г. пр. н. е.) става трън в очите на фараона Рамзес II, като нахлува редовно на египетска територия и укрепва град Кадеш, северно от границата между двете държави.
Хетите от Анадола развиват мощностите си още от 2000 пр. н. е. Около 1530 г. пр. н. е. те заменят Вавилония като регионална сила и започват да гледат към своя могъщ съсед Египет, като пробиват около неговите граници. През по-голямата част от историята си Египет смята хетите за малки по важност или сила.
Това продължава, докато египетският лидер Ехнатон не заповядва на своя генерал да ги нападне – една в крайна сметка неуспешна кампания. По времето на Тутанкамон заплахата, която представляват хетите, нараства достатъчно и вече включва укрепени позиции по краищата на египетските граници.
През 1320 г. пр. н. е. Хоремхеб става фараон и започва агресивна политика по отношение на хетите. Той подсигурява границите на Египет, но все още не може да сдържи заплахата от нахлуването им. Сети I (1290-1279 г. пр. н. е.) успява да осигури Палестина и Кадеш за Египет, но не предвижда да запази града дълго.
Това не е много в услуга на Рамзес II, наследник на Сети. Поради небрежността на Сети той сега трябва да се справя с по-големия проблем – хетската инвазия. През 1274 г. пр. н. е. той събра силите си в Пер-Рамзес, за да ги изтласка от Кадеш и да разбие военната им сила.
Сред останките от хетейската цивилизация, открити в Хатуша, са десетки хиляди глинени плочи, на които е документирана голяма част от живота на империята. Глинените плочи не предоставят всички подробности, но предоставят все пак известна информация.
Войната като цяло дава тласък на технологичното развитие може би повече от всичко друго – и войната между египтяните и хетите не е никак по-различна.
За да се справят със заплахата, която представляват египтяните, хетите разработват най-леките и бързи колесници в света. Технически те са категоризирани като цивилизация от бронзовата епоха, но въпреки това използват стомана както в оръжията си, така и в инструментите си.
Когато Рамзес II отвежда силите си на север, за да нападне хетите, силите му са изненадани от нападението на хетски колесници, които успяват да разпръснат напредналите войници. А след това хетите се насочват и към египетския лагер.
Амунската дивизия съставя по-голямата част от лагера и съответно тя влиза в бой с хетите, като ги изтласква обратно и ги принуждаваха да се оттеглят през реката.
С големите загуби от първата си атака, Муватали нарежда на резервните си колесници да атакуват, за да прикрият отстъпващите си части. Той обаче не осъзнава, че дивизията Птах се приближава от юг. Новото му нападение срещу египтяните също е отблъснато и, страхувайки се от нападение отзад, той нарежда отстъпление отвъд реката. Много от ездачите му са принудени да изоставят колесниците си и да плуват по реката.
В крайна сметка битката при Кадеш завършва с равенство, въпреки че и двамата бойци претендират за победа – изглежда има няколко малки, но нерешителни победи за всяка група. За египтяните Рамзес II не успява да завладее града, но успява да разбие хетската армия. Муватали II пък запазва града, но не смазва египтяните. Превъзходната технология е главното нещо за египтяните, като ги предпазва от тежка загуба, тъй като по-пъргавата египетска колесница от двама души прелита доста по-добре около своя хетейски колега, който носи трима мъже и тежи значително повече.
Когато Муватали II умира, Хатусили III се възкачва на трона на Империята. Той подписва първия в света мирен договор – през 1258 г. пр. н. е., с което слага край на войната с Египет.
В сравнение с бюрократичния характер на днешния мирен договор, този, подписан от Хатусили III и египетския фараон, е примитивен. Той просто заявява, че Египет няма да атакува Империята на хетите, и съответно хетите няма да нападнат Египет.
Този договор е началото на отношения на мир, търговия и обмяна на опит. Хетите преминават в историята около 1200 г. пр. н. е. поради нападения от морските народи, асирийците и племе, наречено Каска.
Населението на града във върха на империята е между 40 000 и 50 000 души. Археологическите разкопки показват, че градът е бил разрушен предимно от пожари след евакуацията на гражданите.