Проект "Вавилон": Тайното супероръжие на Саддам Хюсеин

Проект "Вавилон": Тайното супероръжие на Саддам Хюсеин
Снимка: Getty Images

В ерата на Студената война редица страни впрягат усилията в разработването на най-различни оръжия. Ирак не остава по-назад. По поръчка на Саддам Хюсеин през 1988 г. започва разработката на проект "Вавилон", огромно супероръжие.

Инженерът, отговарящ за проекта, е канадец на име Джералд Бул. През годините Бул е работил по доста амбициозни проекти, започвайки с канадското правителство. Той направи планове за възкресяване на технологията за свръхоръжие, изоставена по време на Втората световна война.

Супероръжията са използвани от германците за бомбардиране на райони от голямо разстояние по време на обсади. Най-забележителните супероръдия от този период са "Големият Густав" и "Дора". Те използват 31,5-инчов (или 80 см) снаряд, който може успешно да стреля на разстояние от почти 47 километра. Движейки се само по релси, обслужвани от екипаж от няколкостотин души и силно неподвижен, тези оръжия бяха лесна мишена за съюзническите бомбардировачи. Изграждането им бе твърде скъпо, поддръжката също.

Идеята на Джералд Бул е различна. Според него супероръжието може да се използва не само за военни цели. Той има амбицията да създаде т.нар. космическо оръдие, което да изстрелва сателити в орбита. След поредица от разногласия с Канадската организация за развитие на въоръженията и изследванията (CARDE) през 1960 г. той отива да работи в университета Макгил в Монреал. Скоро след това Пентагонът започва да се заинтересува от работата му. Бул става ръководител на проекта HARP (High Altitude Research Program) Програма за изследване на големи височини. Това е мястото, където той успява да построи оръдие, което може да изстреля снаряд на километри в орбита.

Проектът е базиран в Барбадос, откъдето се изстрелват снаряди на изток към Атлантическия океан с помощта на старо 16-инчово (410 мм) оръдие на ВМС на САЩ, 50 калибър (20 м). По-късно то е разширено до оръдие с калибър 100 (40 m). През 1966 г. проектът инсталира третото си и последно 16-инчово оръдие на нова тестова площадка в Юма, Аризона. На 18 ноември 1966 г. оръдието Юма изстреля снаряд от 400 фунта (180 кг) със скорост 7000 фута/сек (2100 м/сек), изпращайки го за кратко в космоса и поставяйки рекорд за височина от180 км. Този световен рекорд все още е в сила от 2013 г. Проектът обаче е закрит, поради противоречията около политиката на войната във Виетнам и запазването на традиционните канадско-американски добри дипломатически отношения. Малко след това Бул стартира своя собствена частна компания, Space Research Institute, Inc.

Бул работи и по проекти за Южноафриканската република през 70-те години на миналия век, създавайки гаубици, за да им помогне да победят комунистите в Ангола. ЦРУ предоставя този договор на Бул, за да може той да помогне за промяна на хода на войната, тъй като кубинците и СССР подкрепят анголските комунисти.

Джералд Бул е обвинен в търговия с оръжия от ООН, по време на администрацията на Джими Картър, и лежи в затвора шест месеца през 1980 г. Това събитие подхранва неговото отношение към наемник-учен и през 1988 г. той дава съгласие да помогне на Саддам Хюсеин да построи супероръжие, известно като проект "Вавилон".

Бул вече е произвел две супероръжия - Baby Babylon и Big Babylon, които ползва за тестови цели. Baby Babylon използва 13,5 инча (350 мм) снаряд, който е изстрелян през цев с дължина 151 фута (46 м). Може да постигне обхват до 750 километра и тежи 102 тона. Съоръжението е напълно неподвижно.

Следващата стъпка е "Големият Вавилон". Намерението на Бул е да изгради двойка от тях. Неговите спецификации са цев от 512 фута (156 м), която изстреля снаряд от 3,3 (1 м) фута. Оръжието трябва да тежи около 2100 тона. Бул прилага своето изследване на HARP върху изграждането на това оръжие, тъй като той беше предназначен да бъде космически пистолет, вероятно изстрелващ сателити в орбитата.

Оръжието може да се ползва и за военна цел, но тя изисква терминална система за насочване, вградена в снаряда, тъй като самото съоръжение е напълно неподвижно и няма възможност да бъде повдигнато или тренирано. Способността му да изстрелва конвенционални снаряди е доста ограничена. Невъзможно е и да се прицелиш с него. Освен това има бавна скорост на стрелба и "сигнален" взрив, който разкрива позицията му почти веднага след изстрела.

Така и не става ясно за каква цел е възнамерявал Саддам Хюсеин да ползва тези оръжия, тъй като Ирак по това време вече е придобил ракети Скъд, които са едновременно по-ефективни и практични от супероръдието. Независимо от това, Бул планира да достави подобрена версия на "Големия Вавилон", тази, която може да бъде монтирана на влакова количка и преместена, ако е необходимо. Обсегът на третото оръдие е планиран да бъде около 625 мили (1000 км), което би застрашило както Израел, така и Иран, с които Саддам има затруднени дипломатически отношения.

Мащабният проект обаче така и не е завършен. Мозъкът зад проект "Вавилон", Джералд Бул е убит в Брюксел през март 1990 г. Има различни версии за убийството му. Според Мосад зад покушението стоят иракски агенти. Друга версия е, че пръст в убийството имат правителствата на Иран, Сирия или Южна Африка. Трета хипотеза е, че това е дело на западни тайни служби като ЦРУ или MI6.

Истории Техно

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни