Учени дадоха ЛСД на кучета с поведение, подобно на аутизъм

| от |

Изглежда, че еднократна доза от веществото ЛСД променя мозъчната активност на кучета с аутистични черти при социални взаимодействия. За разлика от другите кучета, тези не са в състояние да синхронизират невронната си активност с хората, когато ги галят, но всичко това се променя, когато приемат от халюциногена.

Описвайки откритията си в ново проучване, изследователите обясняват, че социалните взаимодействия между хората се определят от „свързване на междумозъчната активност“, при което участващите индивиди развиват съвпадащи модели на невронна активност в определени ключови области на мозъка. Чудейки се дали този механизъм може да съществува между видовете, авторите на изследването използват електроенцефалография, за да запишат мозъчната активност на хора и кучета, докато те си взаимодействат.

Резултатите показват, че подобна синхронизация наистина се наблюдава между двата вида както когато се гледат, така и при галене. По-конкретно изследователите установяват, че свързването на междумозъчната активност е локализирано в рамките на т. нар. фронтопариетална мрежа, която участва в селекцията на вниманието към информацията от сетивата.

В тази мрежа фронталният регион обикновено обработва визуалните сигнали, докато париеталният се грижи за соматосензорната информация. Съответно данните показват, че синхронизацията е най-силна във фронталната област, когато кучетата и хората се гледат, а пък галенето предизвиква по-силно свързване в париеталната.

Силата на тази синхронизация също така се увеличава през петте дни на експериментите, тъй като кучетата все повече се запознават със своите водачи. По-нататъшният анализ на информационния поток по време на свързването на мозъчната активност показва, че хората са в голяма степен лидери и инициатори на тази синхронизация, а кучетата следват техните социални сигнали.

Обобщавайки тези наблюдения, авторите на изследването обясняват, че „силата, посоката и свързаните с вниманието мозъчни области на междумозъчното свързване на активността по време на взаимодействието човек-куче са подобни на тези по време на взаимодействието човек-човек„.

Но когато експериментите са повторени с помощта на кучета, които са били селективно чуфтосвани, за да се мотивират черти от модела на разстройство от аутистичния спектър (РАС), не е наблюдавана такава синхронизация между животните и техните човешки компаньони. Тези кучета също така показали намалено внимание по време на взаимодействието с хората.

Позовавайки се на предишни изследвания, които подчертават способността на ЛСД да подобрява социалното поведение при мишки, авторите на изследването решават да проучат дали наркотикът може да промени мозъчната активност на тези кучета по същия или някакъв подобен начин.

Така те откриват, че „еднократна доза ЛСД възстановява нарушената междумозъчна връзка и съвместното внимание при кучетата, което предполага, че веществото може потенциално да подобри социалните дефицити при аутизъм“.

„Настоящото изследване има две последствия“, казва авторът му Юн К. Джан в изявление. „Едното е, че нарушената междумозъчна синхронизация може да се използва като биомаркер за аутизъм, а другото е, че ЛСД или неговите производни могат да подобрят социалния аспект на аутизма.“

Въпреки това изследователите посочват, че механизмът, по който предизвиква тези ефекти, „остава неясен“ и е необходима допълнителна работа, за да се определи дали наркотикът може да се използва клинично.

 
 
Коментарите са изключени за Учени дадоха ЛСД на кучета с поведение, подобно на аутизъм

Повече информация Виж всички