Каква е скоростта на миризмата?

| от |

Според специалната теория на относителността на Айнщайн скоростта на светлината във вакуум е една и съща, където и да я измерите във Вселената. Независимо дали се намирате на Земята, Марс или Андромеда, тя се движи със скорост 299 792 458 метра в секунда – абсолютната граница на скоростта във Вселената.

Звукът не е същият като светлината. Той се движи с различна скорост според зависи в каква среди е, като при по-голяма плътност се движи по-бързо. На Земята скорост му е 1 500 метра в секунда във вода, а във въздух – около 340 метра в секунда.

Учените, които се опитват да изчислят най-бързата скорост, с която може да се движи звукът, откриват, че тя намалява с масата на атома, което означава, че би бил най-бърз, ако се разпространява през твърд водород. Въпреки че твърдият водород се среща само при изумително високи налягания, каквито има в газови гиганти като Юпитер, те изчислияват, че звукът би се движил в него със скорост 36 километра в секунда в такава среда, което вероятно е най-високата възможна скорост.

И така, какво става с миризмата? Първо, миризмата се появява, когато на практика изпарени химични съединения се свържат с рецепторите в носната ни кухина. Някои съединения са по-летливи от други, което означава, че се изпаряват по-лесно при нормални условия (на Земята), и затова в крайна сметка усещаме миризмата.

Тъй като става въпрос за летливото химично съединение, а не вълна, преминаваща през среда, миризмата е много по-бавна от звука. Колко – зависи от средата, през която миризмата се движи. Подобно на звука, налягането и температурата също оказват влияние.

Миризмата ще се разпространява във всички възможни посоки, докато се постигне равновесие, благодарение на досадния втори закон на термодинамиката. В даден момент, ако приемем, че помещението е достатъчно голямо, тя ще стане толкова разредена, че обонятелните ни рецептори няма да могат да я засекат.

Различните съединения се движат с различна скорост (както показва законът на Греъм), като по-тежките молекули се изпускат по-бавно от по-леките. Макар че скоростта на миризмата силно зависи от факторите налягане, температура и въздушен поток, има начини за приблизителното ѝ определяне.

Използвайки закона на Греъм, например, Аласдер Уилкинс от Gizmodo сравнява съединение, използвано в парфюмите, със съединение, за което се смята, че е едно от основните, отговорни за миризмата на пръднато, и установява, че то се разпространява малко по-бързо…

 
 
Коментарите са изключени за Каква е скоростта на миризмата?

Повече информация Виж всички